Магията на Белинташ

Древното светилище на траките в сърцето на Родопите

От много отдавна си мечтаех да посетя Белинташ. Може би заради всички легенди и разкази за силната енергия, която се усеща на това място. Така един неделен ден се запътихме към Родопите, за да се докоснем до магията на Белинташ. Същност всичко, което съм си представяла, е било съвсем различно от емоциите, които изпитах, когато бях на платото. Но нека започна с малко предистория....

Пътят към Белинташ и “дървото на желанията”

За да стигнем до Белинташ, хванахме главния път Смолян - Кърджали и да се отбихме на с. Червен. От там следва лъкатушещ тесен път с много завои. Преминахме през няколко селца и оставихме колата на импровизиран паркинг. Следвахме табелата Белинташ и поехме по пътека през гората. След по-малко от половин час стигнахме до новопостроена църква, а от там започва кратко изкачване до самото скално плато на Белинташ и лека разходка през млада дъбова гора. Насред гората видяхме едно старо причудливо дърво. Изглеждаше някак приказно и нереално сред другите доста по-млади дървета в гората. Според вярванията дървото сбъдва желанията на хората. Загледах се и видях в кухия му ствол множество бележки и стотинки, символизиращи мечтите и желанията, на някой посетил Белинташ преди нас. И аз си пожелах нещо и докоснах дънера му, защото вярвам, че не хартията, а вярата и и силната енергия могат да ни вдъхнат кураж, за да сбъднем желанията ни.

Спиращата дъха гледка

Скоро пред пътеката се откри прекрасната гледка към скалното плато. Платото на Белинташ представлява обла вулканична  скала с дължина около 800 метра и ширина 20-40 метра в различните части. С малко повече въображение ще видите издялана глава на източния склон в самото начало на Белинташ.  Някои твърдят, че това е  Главата на бог Сабазий, главния тракийски бог. На мен ми напомня на египетския сфинкс. Но съмнение няма, че главата е дело на човешка ръка, а не само игра на природата.

Гледката от платото е невероятна – 360 градусова панорама в сърцето на Родопите. Чувството е сякаш се намираме на върха на света, още малко остава да се пресегнем и ще докоснем небето. Ако се загледате в отсрещните върхове, можете да видите другите две интересни и много посещавани места в района - Караджов камък и Кръстова гора. Белинташ заедно с тракийското светилище Караджов камък и Кръстова гора оформят родопския енергиен триъгълник от три древни светилища. Интересно е, че зоркото око на по-наблюдателните може да види от всяко едно място останалите две. И трите места са били важни тракийски култови центрове преди  много години и до днес много хора вярват, че тези места пазят силна енергия. Други вярват, че триъгълникът същност е четириъгълник, а четвъртият елемент е друго  древно светилище в района, наречено Юрта в едноименната местност.

А как същност е открит Белинташ?

Първите разкопки и проучвания на Белинташ започват през 70-те години на миналия век, когато овчар случайно намира древна сребърна плочка, на която според учените е изобразен тракийския бог Себазий. Така археолозите откриват второто по големина след Перперикон  скално плато у нас с останки от човешка дейност и следи за тракийски окултни дейности. По скалните образувания ясно личи дооформяне от човешка ръка с цел провеждане на древни ритуали.

На самото плато има стотици издълбани ниши в скалите. Служели са за жертвоприношения- най-вероятно за вода, вино, мляко и за кръвта на жертвеното животно.  Те са абсолютно еднакви и равномерни, приличат на скачени съдове с улеи за водата. Два от тях са по-големи и дълбоки и най-вероятно са имали специална роля в окултната дейност на траките. Интересно е, че и при най-голяма суша през лятото те са пълни с вода.

За чудото на изцелението и други легенди

Дълги години след откриването на светилището до скалното плато имат достъп само местните хора, археолози  и отбрани политически личности от обкръжението на Тодор Живков до падането на режима. Бариера е спирала случайните преминаващи, а проучванията в района са се пазели в тайна. Популярността на Белинташ расте главоломно последните години, когато бариерата е премахната и  мястото е отворено за посетители.

Днес стотици хора всеки уикенд идват, за да усетят магията на Белинташ. Някои вярват, че енергията ще ги изцели, други търсят просветление. Дали мистичната енергия се дължи на траките и техните древни ритуали или те просто първи са усетили, че мястото е необикновено само по себе си, никой не знае със сигурност. Митове или не, всеки намира спокойствие и енергия, която да го откъсне и презареди от забързания градски живот.

Поздрави и усмивки,

Лили

Ако статията ви е харесала, споделете я, за да достигне до повече хора.