Lilyana Uzunova

Будапеща през лятото

Lilyana Uzunova
Будапеща през лятото

Будапеща е един от най-впечатляващите и любими градове в Европа за мен. Само разходката из улиците е истинска наслада. С историята и културата зад всеки ъгъл, посещението в този град винаги ме кара да открия нещо ново и различно. Посетихме за първи път Будапеща през зимата и останахме очаровани от прекрасните коледни базари, но това лято се върнахме отново за да преоткрием града в нова светлина през лятото.

Ето моето предложение какво да правим през лятото в Будапеща, но първо няколко интересни и любопитни факта за града:

  • Будапеща е създаден от обединяването на 3 града: Буда, Пеща и Обуда. Всеки от градовете е оставил своя отличителен белег в характера на сегашния град. Докато Буда обикновено се свързва с величествени квартали и висока класа, Пеща е мястото, където ще намерите най-голямата част от населението и градски живот.

  • Метрото в Будапеща е най-старото в континентална Европа.

  • В Будапеща можете да намерите втората по големина синагога в света, след тази в Ню Йорк.

  • Поверие гласи, че ако потъркате корема на статуята на полицая пред базиликата Св.Стефан, никога няма да надебелеете!

Започвам пътешествието в Будапеща с базиликата Свети Стефан. Това е първото място, на което се озовавам пристигайки в града. Дали някаква сантименталност, но отново избирам апартамент близо до базиликата, защото наистина е чудесно място, наситено със забележителности, кафета, барове, а и добра отправна точка за всяко друго място в града.

Базиликата Свети Стефан

Базиликата Св.Стефан носи името на първият крал на Унгария, чиито мощи и по специално мунифицираната му дясна ръка се пази в църквата като една от най-свещените унгарски реликви. Базиликата носи неговото име, крал Стефан въвежда християнството в държавата.

Строителството на базиликата отнело повече от 5 десетилетия и няколко различни архитекта участвали в конструирането. Това, разбира се, довело до някои промени в хода на строежа. Първоначално проектирана в неокласически стил, базиликата е завършена в неоренесансов стил. Куполът е висок 96 метра, точно същата височина като сградата на парламента в Будапеща. Това символизира баланса между църква и държава в Унгария. Всъщност действащите строителни норми предвиждат, че никоя друга сграда в Будапеща не може да бъде по-висока от 96 метра.

В красотата на базиликата се уверявам не само отвън, но и само след няколко стъпки вътре. Високи тавани, светли и изкусно изрисувани витражи и невероятният звук на органа пренасят в един магичен и духовен свят.

След като разгледам катедралата от вътре е време за една от най-добрите панорамни гледки в града от дясната кула. Вариантите са два: асансьор или 364 виещи се стъпала. Е, който ме познава, знае за страха ми от височини, но все пак избирам асансьора. Той ни отвежда до половината; от там трябва да се изкачим нагоре по стълби. Качвам се по купола и се наслаждавам на 360 градусова гледка над цяла Будапеща отгоре!

Около унгарската базилика има много кафенета, барове и места за хапване. Това е идеалното място да седнем за малко и да се възхитим на фантастичната неокласическа фасада на сградата и да се потопим в духа на града.

Джелато в Gelarto Rosa

За няколко дни в Будапеща опитах повечето джелатерии в центъра на града. Е, както и предполагах, този с най-дългата опашка, се оказа най-вкусен. Gelarto Rosa е стара джелатерия точно в самия център на Будапеща, само на няколко метра от базиликата Св. Стефан. Сорбет череша ми е фаворит. Красива роза се оформя изкусно, но бързо от сладоледа, което прави вкусният летен десерт приятен както за окото, така и за вкусовите рецептори. Хапнахме по едно вкусно джелато и се отправихме към верижния мост, откъдето се открива невероятна гледка към Дунав и целия бряг на Пеща.

Chain Bridge и барчетата

Chain Bridge или верижният мост е един от най-старите мостове над река Дунав. Но каква е неговата история? Идеята за изграждането на постоянен каменен мост над реката идва от граф Сечений. Графът е известен в историята на Унгария като „най-големият унгарец“. Причината е, че Сечений е вдъхновил и финансирал много от големите промени в Унгария през XIX век.

Ето защо официалното име, с което е известен верижния мост сред унгарците е Szechenyi. Верижният мост е построен между 1840 и 1849 г., а днес се счита за унгарски национален символ. Бреговете на Дунав в Будапеща са част от световното наследство на ЮНЕСКО, включително верижния мост.

Верижният мост изглежда страхотно през нощта, когато е осветен. Вижте го от бара от страната на Пеща, докато седите в хамак със студена напитка в ръка!

Залез на Дворецът Буда и разходка в градините

Минаваме верижният мост и се озоваваме в подножието на Замъка Буда, който се намира на върха на хълм в Буда. Много величествен, когато се гледа от страната на Пеща през нощта, а от самият замък се открива не по-малко красива гледка към отсрещната страна на Дунав. Замъкът Буда е исторически замък и дворцов комплекс на унгарските крале в Будапеща. Той е част от световното културно наследство на ЮНЕСКО.

 Ако имате повече време или искате да се скриете от  горещините през деня можете да разгледате Дворецът Буда, в който има 3 музея: исторически музей, национална галерия библиотека. Изложбите в историческия музей се фокусират върху бурната 2000 годишната история на града, известен сега като Будапеща: това, което са били някога отделни градове Буда, Пеща и Обуда. Вместо това може да се разходите из малките улички около двореца. Районът на замъка е най-старата част на столицата. Той е най-богат на забележителности със своите средновековни, барокови и неокласически къщи, църкви, обществени сгради и паметници.

Рибарският бастион

Бастионът на рибаря, известен още като Рибаските кули, по всяка вероятност е една от най-посещаваните атракции в Будапеща. Това е мястото, където местните и туристите идват да се насладят на гледката към града. Но каква е историята му? Защо бастионът изглежда по-скоро декоративен, а не защитен, както са обикновено бастионите?

Бастионът е построен между 1895 и 1902 г. като част от поредицата монументи по повод 1000 години от създаването на унгарската държава.

Бастионът е вдъхновен от архитектурния стил от ранното средновековие (Неоромански стил), когато първият унгарски крал започва своето управление. Нещо повече, в 7-те кули на Халащаба символизират 7-те унгарски вождове, които са водели племената си в днешна Унгария, за да се установят там през 895 г., и Статуята на Свети Стефан, първият унгарски крал. Накратко, Бастионът е исторически паметник на хилядолетната Унгария.

Бастионът е построен като тераса с гледка с наблюдателни кули на основата на участък от оригинални крепостните стени (от 17-18 век, построен след обсадата на замъка Буда). Вместо да се изграждат здрави дебели каменни стени, се изгражда обща панорамна тераса, на която да се наслаждават местните жители. Романтичната идея била да напомня старите славни времена, като приказка, да се чувстват хората част от историята.

Разходка около Парламента и р.Дунав

Парламентът в Будапеща е икона на унгарската столица и един от най-големите парламенти в света, след този на Румъния и Националния конгрес на Аржентина. Седалището на Националното събрание на Унгария е най-голямата сграда на своето време (построена между 1884 и 1902 г.). Красива отвън и великолепно конструирана  отвътре. Организираният тур из колоарите на парламента е едно от нещата, които препоръчвам на всеки да запази преди да се отправи към Будапеща, местата са малко и свършват бързо, а разходката е повече от интересна.

През лятото градините около парламента и реката са идеално място за почивка и наслада на красивата сграда. Районът на Парламента, в сърцето на града, е перфектният микс от модерен забързан град и стария град, с традиционно наследство и историческа архитектура, най-международният квартал със сигурност.  Като любители на градските туристически разходки, разходката по река Дунав е перфектното разглеждане на града. Красиви статуи, очарователни ресторанти, зашеметяваща алея, по която се разхождаме или може да караме колело (тук за първи път карах електрическа тротинетка –признавам беше много приятно и забавно преживяване), няколко църкви и красива гледка към целия град от Дунава, с шанс за емблематични снимки на града.

Не пропускайте отляво на Парламента (с лице към Дунав)  трогателния мемориал „Обувки на брега на Дунав“, посветен на жертвите на Холокостът на Третия райх в Будапеща. Около четиридесет метра метални обувки представляват хилядите евреи, които са били разстреляни преди да свалят обувките си. Холокостът на Третия райх има голям ефект върху града. Всъщност Унгария е един от най-големите страдащи както от причините, така и от последиците на тази трагедия.

Szigit Festival

Главната причина да се озовем отново в Будапеща само след няколко месеца е фестивалът Sziget Festival Official с Ed Sheeran и Martin Garrix. Разбира се, много музика, танци, любими песни, но и много забавления, изкуство и усмивки.

Супер мащабното събитие е разположено на малък остров в река Дунав. Sziget е един от най-големите музикални и културни фестивали в Европа. От рок до хип хоп, поп, хаос, има почти всичко за всеки. Разбира се, главната сцена е доста мейнстрийм, но има много по-малки сцени, които да угодят на всеки вкус. Фестивалът на Sziget има 23 различни сцени, пълни с музикални и забавления в продължение на една седмица. В допълнение към музиката, фестивалът предлага множество други дейности, включително кино, танци, театър, татуиране, скално катерене, фотография, скачане с бънджи и цирково изкуство.

Разходка в зоопарка

След емоциите от концерта на Ed Sheeran, решихме да прекараме следващия ден в лежерна разходка в зоопарка. Един от най-старите в Европа, зоопаркът в Будапеща е дом на около 1050 животински вида от африканската савана до арктическата зона, и около 2 000 растителни вида.

Малка пясъчна пустиня, тропична гора, крайморски езера, скална пещера осигуряват истински домове за жителите на зоопарка, които наистина изглеждат добре обгрижвани и щастливи. Обширните зелени места, малките широколистни горички, красивите растения и цветя правят мястото освежаващо бягство в оживения град. Зоологическата и ботаническата градина са задължителна атракция за всички, които обичат животните и искат да им се порадват за малко.

Площадът на героите и вечерна разходка в градския парк

Въпреки че площадът е най-красив през нощта, ако нямате достатъчно време да го видите привечер, препоръчвам да го посетите следобед и след това да се отправите към градския парк, един от най-популярните и зелени паркове в Будапеща. Ние избрахме да съчетаем разходката в зоопарка и площада на героите след това, а накрая хапнахме в едно от приятните заведения около езерото в градския парк. Но да се върнем към впечатляващият Площад на героите.

Площадът на героите е един от главните площади в Будапеща. На площада се издигат статуи, които възпоменават водачите на седемте унгарски племена, основали страната, както и кралете на Унгария и други важни исторически фигури стоят на върха на колонадите от двете страни на централния стълб. Площадът на героите и Варослигет, прилежащият градски парк, са създадени в края на деветнадесети век, отново с цел да отбележат 1000 години от създаването на унгарската държава.

Цитаделата - най-красивите залези над Будапеща

Цитаделата на хълма Геберт е един от символите на Будапеща! Самата цитадела е крепост над Будапеща, построена през 1854 г. - и е най-доброто място, където да се насладим на невероятна гледка към града. До крепостта има изградена панорамна площадка, където се събират много туристи и местни хора, за да наблюдават залязващото слънце с панорамна гледка към река Дунав и мостовете на двата бряга Буда и Пеща.

На върха има красива забележителност - Паметникът на освобождението, който се състой от пет статуи: жена, носеща факла, представляваща напредъка на нацията; човек, борещ се с петглав дракон, символизиращ борбата срещу силите на злото; двама войници от Червената армия, символ на освободителите; а на върха на паметника - 14-метрова статуя на жена, държаща палмово листо с две ръце към небето, символ на свободата на Будапеща.

Известните „Ruin Pubs“

DSC_3819.jpg

Преди няколко години група млади хора успели да получат разрешение да превърнат изоставените къщи в центъра на града, в района на стария еврейски квартал в барове, украсявайки ги с каквото могат да намерят по улиците. Този квартал е оставен да се разпадне след Втората световна война, така че е идеално място за развиване на подземна бар сцена (вече не е толкова подземна и потайна).

Резултатът е невероятен, нов живот на известните къщи в съветски стил „Разрушителни барове“ са място, където редовно се провеждат партита и концерти, а днес те са толкова известни, че опашките на входа през уикенда се вият няколко пресечки надолу по улицата. Нещо повече, дори Дан Браун ги споменава в последния си роман „Произход“.

DSC_4293.jpg

Незабравима Будапеща

Съчетахме фестивала с разходки и нови преживявания в града. Будапеща отново не ни разочарова, а ако вие скоро имате път към Будапеща, се надявам да ви дам няколко идеи за това какво можем да правим в Будапеща през лятото (освен да ходим на фестивал, разбира се). Ако пък сте били вече в града и можете да добавите нещо в списъка ми, ще се радвам да го споделите в коментарите.

Поздрави и усмивки,

Лили

Ако статията ви е харесала, споделете я, за да достигне до повече хора.