Lilyana Uzunova

10 любими места в Ханя, Крит

Lilyana Uzunova
10 любими места в Ханя, Крит

От всички красиви острови в Гърция, Крит се превърна в едно от най-любимите ми места за посещение. От магическите розови плажове, спиращата дъха синя лагуна Балос до очарователния град Ханя, където прекарахме няколко дни…

Чувствам се сякаш съм влязла във времева капсула, която ме връща към древни времена, през византийската епоха и венецианска окупация, към турското управление и чак до наши дни! Атмосферата в Ханя има лек привкус на Флоренция и Венеция, съчетани с културата и характера на критските хора и традиции, както и щипка ориенталска нотка.

Споделям ви какво ни очарова най-много по време на престоя в този прекрасен средиземноморски град:

#1.       Старото венецианско пристанище

Първото нещо, което чуваме за Ханя - Венецианското пристанище или наричано още старото пристанище- и това никак не е случайно! Историческото значение на Ханя произтича от местоположението му като пристанище – основна спирка за търговия през вековете. Именно заради статегическото пристанище, през вековете Ханя е желан град от много народи. Със своята дълга и колоритна история градът е била под прякото влияние на Венеция и Османската империя през вековете и е бил столица на острова до 1971 г., когато столицата е преместена в Ираклион.

 Пристанището придобива днешния си вид по време на венецианците през XIV век. Днес то вече не служи като пристанище за големите кораби, тук намираме само рибарски лодки, яхти и ветроходни лодки.

#2.       Малките таверни на крайбрежната алея

Крайбержната алея е любимо място за разходка и вечеря. С гледка към дървените рибарски лодки  на пристанището, през лятото тук откриваме много ресторантчета и и кафенета, където можем да седнем и да се насладим на спиращия дъха залез.

Няма да останете разочаровани, ако търсят типични гръцки ястия като гръцка салата, дзазики, гирус или суфлаки – местните ги приготвят просто превъзходно!  Но отвъд стандартните гръцки фаворити, Крит има свои традиции в морската храна. Разбира се, като на всеки остров, на почит са пресни морски дарове на скара като скариди, октоподи, риби или калмари. Вкусна храна, лек морски бриз и гръцка музика – перфектната комбинация за незабравима вечер!

DSC_0932.jpg

Raki

Raki не е само критски продукт, но островитяните определено обичат това питие. Raki е дестилирана бяла течност, произведена от остатъчния продукт от грозде след производството на вино. След всяко хранене сервитьорът неизменно се появява с малка стомна с раки и няколко чашки. Определено е подобаващ финал на вечерята!

#3.       Старият фар

Разхождайки се  по крайбрежната алея на пристанището, веднага забелязваме фарът, облян от светлина вечерта и любимо място за разхока през деня! Първоначално фарът на пристанището е построен от венецианците. Разположен на естествена скала в морето, той осветявал с помота на  жив пламък, който се поддържал непрестанно.

По време на турската окупация фара е занемарен и спира да функционира. Но какво е едно пристанище без фар?  В крайна сметка е отново възстановен между 1824 и 1832 г.  от турците, но със специфичен ориенталски дизайн - под формата на минаре. Модерният фар често се нарича "египетски", защото е бил построен по времето, когато Крит е бил окупиран от египетски войници, които са подкрепяли отслабващата Османска империя срещу бунтовните критяни.

 Днес, фарът се е превърнал в емблема на града. Висок 21 метра, той изпраща сигнал на корабите до 7 мили навътре в морето. Разходихме  се чак до края на вълнолома, докато се наслаждавахме на прекрасни гледки от пристанището.

#4.       Бастионът на Свети Николаос

По средата на вълнолома, който заобикаля пристанището, се намира Бастионът на Свети Николаос от началото на XIV век. Първоначално е построен, за да охранява входа на града от към морето, а по-късно турците го използват за място за съхранение на оръдия, както и за екзекуции. Днес е любимо място за снимки – от тук се откриват най-красивите гледки към фара и към  пристанището.

#5.       Джамията

На изток от старото пристанище лесно се забелязва джамията, построена от османските турци, след като са превзели Ханя през 1645 година. Тя е най-старата запазена османска сграда на Крит. Оттогава джамията е използвана за различни цели (кафене, ресторант, туристически офис). През последните години е реновирана и се превръща в място за изложби. Вътре откриваме изложба на картини и малък базар за ръчно изработени бижута, които се продават с благотворителна цел.

#6.       Музейте

В облачните и студени дни идеално решение е разходка из музеите на Ханя! Военноморският музей, разположен на крайбрежната алея, проследява вековните отношения на Крит с морето, като показва различните периоди от минойците, през византийския, венецианския и турския период, за да стигне до германското нашествие на острова през Втората световна война. Следващият музей, който не е за изпускане е Историческия музей! Разположен в готическата църква Сан Франческо, този музей притежава археологически находки още от някъде около 2200 г. пр. Хр., когато минойците основават древното градче-държава Кидония на същото място.

#7.       Катедралата Тримартири

Гръцката православна катедрала  Plateia Mitropoleos е построена на същото място, където някога се е намирала венецианска църква. Когато османците нахлули в Ханя, те превърнали църквата във фабрика за варене на сапун. Нищо не било спасено от старата църква, освен една статуя на Дева Мария.

Карма или не, фабриката фалирала. Тогава собственикът решава да върне сградата на град Ханя. На нейно място е построена нова църква, в която се намира статуята на Дева Мария от първоначалната църква. Катедралата е известна като Панагия Тримартири, защото има три олтара, един посветен на Дева Мария, един на Свети Никола и един на Великите кападокийци.

Площадът и църквата напомнят много венецианската атмосфера. Типично за Италия, площадът около църквата е любимо място за срещи заради множеството кафенета и барове, от които се открива гледка към катедралата.  

#8.       Старият град и магазинчетата на занаятите

Ханя е истински лабиринт от цветни павирани пешеходни улички, изпълнени с приветливи малки магазини, традиционни таверни, магазини за ръчноизработени сувенири, кафенета и барове, разположени на фона на домашен уют.

От многобройните магазини можете да си купите традиционни местни продукти като керамика, раки (традиционна алкохолна напитка), кожени изделия и ножове (много магазини могат да гравират каквото искате на традиционния критски нож) и всякакъв вид ръчно изработени сувенири.

В малко по-модерната източна страна на стария град на Ханя откриваме множество магазинчета за ръчно изработени сребърни бижута, както в типичен гръцки стил, така и модерни форми. Отлича идея за скъп спомен, който да отнесем вкъщи.

#9.       Нощният островен живот

Чудите се какво да правите в Ханя вечер? Повярвайте ми, няма да скучаете!  Отправяме се към стария град, след кратко лутане открихме улица Далиани, изпълена с цветни и модерни барове и ресторанти. Районът е посещаван от хора от всички възрасти, тук откриваме както местните хора, така и  туристи,  тъй като предлага разнообразие от ресторанти и барове, които отговарят на всички вкусове.          

#10.   Разходка с лодка

Чистите и тюркоазени води са идеални за плаване около острова! От пристанището на Ханя тръгват различни лодки за разходка. Независимо дали ви харесва плуване, гмуркане с шнорхел, разглеждане на забележителностите на града от водата или просто почивка в морето ... всеки ще открие по нещо, което го привлича!

И все пак не оставяйте разходката с лодка за накрая, както ние, защото времето е променливо и може да се окаже, че морето е станало бурно, което често кара лодките да останат в пристанището.

Ханя е перфектно съчетание на старо и ново, високи красиви къщи и малки тесни улички, невероятен микс между атмосферата на Венеция, орианталския нотки и типичен гръцки стил. Дестинация, която най-малкото струва няколко посещения. Това е абсолютно очарователен град, в който нямам търпение да се върнем следващото лято!

Поздрави и целувки,

Лили

 Ако статията ви е харесала, споделете я, за да достигне до повече хора.