Lilyana Uzunova

View Original

Дегустация на винарска изба “Царев брод” в Стария град на Несебър

Озовахме се във винен бар Регион почти случайно и по много тривиален повод – лошото време, което ни застигна уикенда на морето. Решихме да заменим плажа с разходка в Стария град на Несебър. А редките срещи с добри приятели са предпоставка да заменим кафето с чаша вино още обяд, не че имаме нужда от оправдание, но пък беше добър повод да се отбием във Wine shop & bar Region.

Wine bar & shop REGION

Сгушен в малък очарователен двор на стара къща в сърцето на Стария Несебър, вино барът оказа се, че никак не е нов, но някак си бях пропуснала това прекрасно място в града. Наскоро видях снимки от там и си казах, че ще се отбия още следващия път, когато съм в Несебър.

От страната на улицата се намира магазинът за вино, който предлага доста добра селекция от малки бутикови български изби, а навътре през него се влиза в бара.

Малък двор, облян със зеленина и стил който ми напомня на Италия, но с някои модерни детайли. Признавам си, че беше любов от пръв поглед и мястото веднага ме впечатли с приятната атмосфера и спокойствие. Идеално място, където да изпиеш чаша вино с приятели! Любезният домакин ни посъветва при избора на вино и в крайна сметка се спряхме на врачански мискет от Старо Оряхово. Местен ароматен сорт, който чудесно се комбинира с плато сирена. На сладка приказка в добра компания с няколко чаши приятно вино следобеда почти се изниза и случайно разбрахме, че във винения бар довечера ще има дегустация на винарска изба Царев брод. И тъй като почти винаги случайните неща се оказват никак не случайни, запазихме маса и само няколко часа по-късно се върнахме за дегустацията, но този път с по-голяма компания.

Винарска изба Царев брод

Бях чувала за винарската изба от статията на Андей и Мария и по-точно за пенливото им вино Pet-nat, но никога не бях опитвала нито едно от техните вина.

Pet-nat – пенливо начало на вечерта

Вечерта започна с балончета за добре дошли! Pet-nat  същност е съкращение от Pétillant Naturel или в превод от френски естествено пенливо. Френски метод, който за първи път се прилага в България от винарска изба Царев брод. Това е най-древният метод за правене на пенливо вино. Класическото пенливо вино се прави с готов винен материал, който се бутилира и се предизвиква вторична ферментация и виното се газира, защото процесът на ферментация е свързан с отделянето на въглероден диокис. При Pet-nat  има още първична ферментация,  виното се затваря в натуралната утайка и първичната ферментация се получава в бутилката като при живата бира.

Сепаж - откриваме официално вечерта с първото вино

Първото вино, с което официално откриваме вечерта е Сепаж от реколта 2018г. За разлика от купажа, при който се смесват няколко сорта вино, при сепаж има смесване на грозда от различни сортове преди самата ферментация.

Изключително приятно и многопластово вино и с плодови нотки с нежен златист цвят. Сепаж от Царев Брод носи финия дух на лятото и богат аромат на цитрусови плодове.

Гергана – вино от местен сорт

Продължаваме с друго интересно вино от сорта Гергана, направен през 1972г. като  уникална българска кръстоска между димят отонел и  мускат. В годините след създаването си обаче сортът се използва за огромни лозови масиви, в които не може да разгърне добре потенциала си. Така в годините сортът Гергана тъне в забрава и почти изчезва.

Собственикът на винарната Царев Брод притежавал няколко лози от този сорт, ни разказа Николай Кръстев. С пъпки от тези лози в Царев брод през 2008г. започва отглеждането на първите масиви със сорта Гергана, а през 2015г. е първото плододаване на лозята. Така почти изгубеният местен сорт Гергана започва нов живот. В момента Царев Брод са единствените, които са запазили този специфичен, късно зреещ сорт Гергана.

Освен с любопитната история, Гергана на Царев Брод ни изненада като изключително ароматно вино с леко тяло и дълъг финал. Приятно пивко и свежо вино за аперитив в горещите летни вечери. В етикета му път има приятна заигравка с българските шевици.

Евмолпия

Следващото вино отново е от специфичен сорт Евмолпия (старото име на Пловдив, където е направен сорта), много млад сорт, създаден още 1991г. е кръстоска между Мерло и Мавруд. Вината, които опитахме са първата реколта от първото плододаване на Евмолпия Царев Брод.

Розето на Евмолпия е много богато и атрактивно без никаква намеса – без филтрация и стабилизация, с много малинови нотки, цветисти аромати и наситен цвят.  Розе от български сорт, което ми носи спомени за Прованс с плодовата си свежест и дълъг финал. Един от моите фаворити на вечерта!

Червеното вино от Евмолпия е отлежало 8 месеца в 400 л френска бъчва (за разлика от типичната бъчва с обем 225 л). Според винаря Николай Кръстев, младото грозде от Евмолпия все още не може да понесе прекалено агресивен дъб, ето защо отлежава в по-голяма бъчва, за да запази свежестта на младото вино. Този млад сорт тепърва ще се развива и ще разгръща, а на мен определено ми допадна наситения плодов вкус на вината Евмолпия.

Финалът на вечерта -  ICE Riesling

Специфично десертно вино, което на мен ми напомня на ликьор със сладкия си наситен вкус и меден аромат. Това вино е абсолютно достатъчно да бъде десерта на вечерята  или да се комбинира с по-неутрален десерт, ако си падате по този вид аперативи.

Вината на Царев Брод определено ме впечатлиха с техния интересен прочит към българските традиции в лозарството и опитът им да съхранят и възродят типични български сортове, които са малко познати за широката публика. Определено ще следя избата с интерес, а фаворитите ми от тази вечер Сепаж и розе от Евмолпия се отнеса вкъщи, за да им се насладим отново.

Поздрави и наздраве от мен!

Лили

Ако статията ви е харесала, споделете я, за да достигне до повече хора.

See this Instagram gallery in the original post