Копривщица с патриотичен дух и възрожденска архитектура

Потегляме по Подбалканския път и се отправяме към Копривщица, разположена в сърцето на Средна гора. Копривщица е едно от онези кътчета от родината толкова свързани с историята, че всяко посещение ни докосва до важни и паметни събития.

Копривщица е родното място на много бележити българи, оставили диря в историята. Тук са родени велики личности от българската история като  Любен Каравелов, Тодор Каблешков, Георги Бенковски, Димчо Дебелянов. Поемаме на разходка из малките калдъръмени улички, за да се изгубим в очарованието на Копривщица.

Типичната възрожденска архитектура

Копривщица е истински архитектурен резерват, съхранил типичната възрожденска стилистика на къщите и традионния облик на града от преди повече от сто години. Изключително добро впечатление ми направи колко добре са поддържани повечето къщи в Старата част на града. Благодарение на запазените красиви къщи с автентичният им архитуктерен вид ни веднага се потопихме в атмосферата на Възраждането и отминалите славни времена на героите на Копривщица. 

Възрожденските къщи са сред най-големите забележителности на Копривщица. По време на Османското робство селището се ползва с привилегиите на султанската власт благодарение на богатите копривщенци. Въпреки това обаче Копривщица е била опожарявана от кържалиите неколкократно, а само между периода 1793 - 1810 г. градът е опожаряван три пъти.

След третия палеж градът е почти изцяло унищожен, а след това започва строежът на днешна Копривщица, чиято автентична архитектура е достигнала до наши дни. Сред културно-исторически паметници на Копривщица са Ослековата къща, къща-музей Димчо Дебелянов, къща-музей Тодор Каблешков и Класното училище.

Родната къща на Димчо Дебелянов

Родната къща на поета, където той е живял само до 9 годишен преди семейството му да се пресели в Пловдив, а по-късно и София, е една от най-красивите и емблематични къщи в Копривщица. При първото си завръщане в родна Копривщица поетът пише стихотворението „Да се завърнеш в бащината къща“, станало шедьонър не само за неговото творчество, но и за българската поезия.

Прекрачваме прага на двора и попадаме в цветния свят на Димчо Дебелянов, където сред много цветя и зеленина е сгушена родната му къща и скулптурата на фиругата на неговата майка, дело на скулптура Иван Лазаров. Атмосферата на дома му ме връща  към емоциите на всичко онези любими стихове на Димчо Дебелянов.

Синята къща, скрита зад високите дувари, пази много спомени от детството и творческия път на поета, който загива трагично на фронта по време на Първата световна война едва 29 годишен.

Църквата Успение Богородично и гробът на Димчо Дебелянов

На гроба на поета в двора на църквата “Успение Богородично” е поставена същата каменна скулптура като в къщата на Димчо Дебелянов.

Портита на църквата Успение Богородично в Копривщица

Църквата “Успение Богородично”

Палавеевата къща в Копривщица

Палавеевата къща

Къщата на най-големия дарител на Копривщица - Хаджи Ненчо Палавеев, който е бил един от най-богатите българи за времето си. Живее в Египет и тар заввива активна търговия с Англия, а когато се връща в Копривщица издига редица значими за града сгради, а днес върху портата на къщата му е изписано „Благодетелят на Копривщица“.

Осленковата къща

Ослековата къща - бароковата къща в Копривщица

Къща-музей Тодор Каблешков 

Втората къща-музей, която посетихме, бе родната къща на Тодор Каблешков. Тя впечатлява с мащабите си и красивата архитектура. Прилича на възрождески дворец с необароково архитектура.

Големият кръгъл салон е настина с внушителни разбери и отвежда до 6 стаи, всяка от които е експозиция на живота и делото на Тодор Каблешков.Сред личните му вещи могат да бъдат видяни униформата му, оръжия, писма и множество книги.

 Къщата е отражение на живота на едно богато копривщенско семейство, което изпраща Каблешков да учи във Френския лицей в Цариград. Интелигентна и будна личност, младият Каблешков се увлича по идеите и делото на Левски. Когато се завръща в Копривщица,  Каблешков е избран за председател на копривщенския революционен комитет и след като обявява избухването на Априлското възстание и пише кървавото писмо до Георги Бенковски в Панагюрище.

Сред потушаването на въстанието съдбата на Каблешков е трагична. Заловен е от османската власт и сам слага край на живота си.

Каменният мост на първата пушка 

Следващото, знаменито за историята, място в Копривщица е Каменният мост. Тук, на каменния мост, гръмва първата пушка на Априлското въстание. След първата пушка и щурмуването на конака в Копривщица Тодор Каблешков пише кървавото писмо, с което известява за събитията в Копривщица и призовава и другите да се надигнат на бунт.

До моста се намира Тепавицата, където едно време са се изработвали плъсти- килими, типични за Копривщица. Изработват се като вълната се валя и притиска, а след това се оцветява с естествени багрила. 

Класното училище 

В сградата на първото класно училище в Копривщица открито от Найден Геров, което е било едва второто за цяла България след това в гр.Елена. Пресъздадена е класна стая от средата на 19 век, а малки и големи могат да преоткрият тогавашните методи на преподаване, както и да се докоснат до занаятчийски работилници за старите копривщенски занаяти плетене, шиене и дърворезба.

Ако обичате да разглеждате музеи, то Копривщица наистина ще ви харесва, защото изобилства от интересни къщи-музеи.Други музей, които можете да посетите:

  • Къща-музей Любен Каравелов

  • Къща-музей Георги Бенковски

  • Лютовата къща, където се помещава Етнографския музей

Площад 20-ти април

Разходката ни в Копривщица започва и завършва на площад 20-ти април. В единия край на площада се намира паметник- костница в памет на загиналите в Априлското въстание. Мавзолеят костница е построен през 1926-28 г в памет на загиналите в Априлското въстание

3 март в Копривщица

Всяка година на 3 март се организират традиционни тържества по повод Освобождението на България. На площад 20-ти април местен комитет организира възстановка на Освобождението на града.

Събор на народното творчество в Копривщица

Събор на народното творчество

Друго бележито събитие в културния календар на града е съборът на народното творчество. Преди няколко години Съборът в Копривщица беше вписан в списъка на ЮНЕСКО за най-добри практики на световното нематериално културно наследство.

Всяка разходка из възрожденското градче ни връща ни припомнят славното минало.Тръгваме си от едно от най-значимите за българската история градчета, което пази историята и героите живи.

 Поздрави и усмивки,

Лили

Ако статията ви е харесала, споделете я, за да достигне до повече хора.