Разходка до Златна Прага

Разходка до Златна Прага

Прага е едно от онези места, които те карат да се чувстваш сякаш си попаднал в приказка. Прага изумява с готическата си грация и ренесансова архитектура, многото си музеи от световна класа, църкви и мостове в бароков стил.

Площадът на Стария град

Всички разходки в Прага започват от Старият градски площад, на чешки език известен като Staroměstské náměstí, централният площад на историческата част на града. Площадът е една от най-големите туристически атракции на чешката столица, заедно с Карловия мост и Пражкия замък. Почти невъзможно е да го пропуснете, ако идвате в Прага за първи път.

Въпреки живата история на пражките нашествия в миналото на града, площадът на Стария град остава сравнително недокоснат от Х век насам. Самият площад е идеалното място да се насладим на прекрасната архитектура, която Прага може да предложи и ако това не е вашето нещо, тогава можете да се огледате за различните улични изпълнители, музиканти и търговци, които изпълват улиците през топлите дни и вечери, със сигурност ще се забавлявате!

Когато дойдем на площада, веднага забелязваме Старото кметство и зрелището на известния астрономически  часовник. Самият часовник е на южното лице на кметството и е гордостта на Прага. Построен е през петнадесети век и въпреки, че е бил повреден и ремонтиран многократно, той е считан за най-добре запазен средновековен механичен часовник в света.

Градският пейзаж на Стария градски площад е доминиран от друга забележителност, разположена на самия площад. Готическите кули на Църквата на Божията майка преди Týn (Kostel Matky Boží před Týnem)  се виждат от целия площад. Дори и никога преди да не сте ходили в Прага, може би сте ги виждали много пъти на снимки от града.

Откриваме и друга църква в северозападния ъгъл на Стария градски площад. Църквата "Свети Никола" е барокова църква, построена през 18 век. Тя е основната църква на Чехословашката хуситска църква. При посещението си взехме билети за вечерната опера, която обещава да е впечатляващо изживяване! Така и се оказа! След вечерния концерт се насладихме на Старият градски площад, озарен от фенери и нощно осветената църква на Дева Мария преди Тин, наистина незабравима гледка!

Астрономическият часовник

Абсолютният връх на Стария градски площад е известният пражки астрономически часовник при Старото кметство! Самот кметство е малко по-различно от повечето, които сме виждали например на централния площад в Брюксел или Париж по това, че не е единична структура, а по-скоро комплекс от свързани средновековни сгради. Най-старата част на комплекса се състои от красива готическа кула, която е завършена през 1364 г. и по това време тя е била най-високата структура в града. На кулата е монтиран уникален астрономически часовник - известен като Орлой.

Орлой показва текущото положение на на слънцето и планетите, разположението на зодиакалните съзвездия и броят на часовете дневна светлина всеки ден, а долната му част е календар и показва текущия ден на красив циферблат. На всеки кръгъл час между 9:00 и 23:00 часа се появяват дванадесетте апостоли и златно кукуригащо петле, музика оглася площада, а хидяли хора се събират, за да наблюдават "преставлението" на часовника. Кулата на старото кметство е отворена за посещения, а наблюдателната площадка предлага невероятна гледка към Стария градски площад. 

Църквата на Дева Мария пред Тин

Една от най-впечатляващите готически религиозни сгради в Прага е построена от средата на 14 до началото на 16 век. В края на 17 век интериорът е преработен в бароков стил. Двете почти 80-метрови кули-близнаци имат имена, северната се нарича Ева, а южната- Адам. 

Praga-79.jpg

Катедралата служи като обширна галерия от готически, ренесансови и раннобарокови произведения, най-интересните от които включват олтарни картини на Карел Шкрита и гробницата на астронома Тихо Брахе, а органът, датиращ от 1673 г., е най-старият в Прага.

Прашна брана

Прашна брана или барутената кула

Прашна брана в миналото служела за вход към Стария град.

През нея минаваликоронационните шествия на чешките царе и е един от най-значимите паметници на късноготическата Прага с характерната си за този период в архитуктурата на града. Завършена през 1475 г., Прашна брана получава днешното си име през 17 век, когато е служила като склад за барут. Кулата и до днес се използва за отправна точка за Коронацията или Кралския път до Пражкия замък.

Днес кулата е превръната в музей за чешката военна история, а ако се изкачите до върха, ще се насладите на панорамна гледка на града на височина 44 метра.

Карловият мост

Който е казал, че „най-добрите неща в живота са безплатни“, може би е имал предвид Карловия мост в Прага. Една кратка разходка през моста, построен през XIV век е едно от най-приятните и запомнящи се преживявания от посещението на Прага. 

И въпреки че има още четиринадесет моста над криволичещата Вълтава, Карловият мост остава уникален за Прага! Мостът е поръчан през 1357 г. от Карл IV за замяна на по-стар мост, който е бил разрушен от наводнения. Мостът е изградени от блокове от пясъчник, оградени във всеки край от укрепени кули. Въпреки че е завършен през 1390 г.,поразителните статуи са добавени по-късно: От 1683 до 1928 г. за украса на моста са издълбани 30 статуи на светци, сред които и славянските братя Кирил и Методи. 

Статуята на Зигмунд Фройд

Статуята на Зигмонд Фройд

Докато се разхождахме из малките улички около Стария град и се наслаждавахме на красивата атмосфера и архитектура, с изненада открих интересна скулптура, която виси над една от уличките. Скулптурата се оказва на световноизвестния психоаналитик Зигмунд Фройд. Фройд е роден във Фрайберг, който днес е известен като Příbor и е част от Чешката република. През живота си той страдал от редица фобии, включително страха от собствената си смърт. Художникът Дейвид Черни, чието произведение e статуята, избрал да изобрази психоаналитика в постоянната му борба с този трепет. Неочаквана и привличаща погледите, статуята на Фройд често е сбъркана с истински човек и е причина за редица обаждания към градските пожарни и полицейски управления. Необичайното произведение на изкуството е толкова популярно, че е излагано в градове по целия свят, включително Чикаго, Лондон и Берлин.

Пражкият замък Храдчани или Пражки Храд

Пражкият замък е важен символ на чешката държава повече от хилядолетие. Основан е през IX век и става седалище на чешки владетели и по-късно президенти. Замъкът, един от най-големите комплекси в света, е съставен от исторически дворци, офиси, огромната катедрала “Свети Вит”,църковни и крепостни сгради, градини и живописни места, като обхваща площ от 45 хектара, а панорамната гледка към Пражкия замък е една от най-зрелищните в света.

Praga-1051.jpg

Според Книгата на световните рекорди на Гинес Пражкият замък е най-големият комплексен замъчен комплекс в света с площ от почти 70 000 м². Обект на световното наследство на ЮНЕСКО, той се състои от мащабна композиция от дворци и църковни сгради от различни архитектурни стилове, от останките на сгради в романски стил от 10 век до готически модификации на XIV век.  След кадифената революция Пражкият замък претърпя значителни и текущи ремонти и реконструкции, запазени в същия вид и до днес. 

Градините край замъка 

Това е комплекс от красиви ренесансови и барокови терасовидни градини под Пражкия замък, от които се разкрива красива гледка към града. Градините са наречени „градината Ледебург“, „малката градина на Палфи“, „голямата градина на Палфи“, „градината Коловат“, „градината Фюрстенберг“.
разположен на южните склонове под Пражкия замък. Всички тези градини  имат богата архитектурна украса, декоративни стълбища, балюстради, живописни тераси, градински къщи и павилиони, внимателно интегрирани в растителността, за да създадат живописно цяло.

Най-горната градина, южно от замъка, известна като Градината на Рампарите, е направена като част от двореца на Мария Тереза от средата на XVIII век. Тази градина е в бароков стил и разкрива прекрасни гледки към града. Под това ниво, на юг, са поредица от някога частни градини, често наричани „Градини под Пражкия замък“. Идивидуално градините са кръстени на фамилиите, които са ги притежавали: Ледебурската градина, Малката палфиева градина, Голямата Палфиева градина, Колоуратската градина и Малката Фурстенберска градина.  

Смяната на караула

Смяната на караула

В пътеводителите казват, че за да осигурите добра гледка и да наблюдавате церемониалната смяна на караула, включително церемония по издигането на знамето, трябва да дойдете предварително и да заемете стратегическа позиция пред катедралата до замъка. При нас обаче срещата с караула беше съвсем случайна, но за това пък буквално се разминахме с тях на влизане преди двореца. Така успяхме не само да видим смяната, но и да направя няколко добри снимки.

Охраната технически обслужва само президента на Чешката република и има някои доста строги изисквания за набиране, включително спецификацията, че пазачът трябва да е висок между 1,78 и 1,88 метра. Униформите, носени от охраната, са уникални за охраната на замъка и са светлосини през лятото и тъмносини през зимата.

Катедралата Свети Вит

Както споменах по-горе, катедралата Свети Вит е една от атракциите, разположени в замъка. То се вижда от целия град Прага. Въпреки че катедралата изглежда на стотици години, тя всъщност е завършена през 1929 г. 

Кралският летен дворец на Ан

В прекрасната Кралска градина се намира най-великолепният пример за ренесансова архитектура от тази страна на реката, Кралския летен дворец или често наричания летен дворец на кралица Ан. По поръчка на Фердинанд I през 1538 г. за възлюбената му съпруга кралица Ан, дворецът е проектиран и построен от обединените усилия на италиански каменоделци, отговорни за сложните класически релефни украшения, и Бонифаз Волмут и Ханс Тирол, отговорен за постройката и забележителния покрив. Дворецът е служел като място за социални събирания сред аристократите, както и за разхлада и почивка в градините през горещите летни дни в Прага. За съжаление обаче, кралица Ан никога не е стъпва в двореца, тъй като тя почива при раждането на своето 15-то дете и дворецът все още не е завършен.

През XVI век са добавени различни елементи от архитектурата на градината - лятна къща на кралица Ан, пеещият фонтан, бална зала, оранжерия и др. В началото на 18 век градината е модифицирана в бароков стил, а в края на 18 век градината постепенно се трансформира в английски парк и през XIX век по-голямата част от овощните дървета са заменени с декоративни дървета.
Има две изключителни ренесансови сгради: Белведере (Кралската лятна резиденция) и Балната зала, построена през 1569 г. Градината е красиво място за разходка, където има някои забележителни ренесансови и барокови скулптури и красиви фонтани. Най-доброто време за посещение е през пролетта, когато хиляди лалета цъфтят в градините или лятото, когато наистина ще се очаровате от прохладата и свежестта, която имат градините на кралица Ан!

Круиз по река Вълтава

Да видите Прага от река Вълтава е уникално изживяване и предлага начин да видите много исторически сгради и паметници от различна гледна точка. Круизите в града са на конкурентни цени и често включват обяд или вечеря в зависимост от времето на деня, който решите да започнете. Изборът на по-дълъг круиз , ще гарантира, че сте на борда достатъчно дълго, за да избягате от суматохата на центъра на Прага, и ще ви позволи да се насладите на спокойствието на някои от по-тихите брегове на река Влтава.

Praga-394.jpg

Чешката кухня

Чешката кухня е смесица от това, което съм виждала в Унгария и Германия, но има своите специфики, в които си струва да се потопим. Района на Стария град има много ресторанти, предлагащи традиционна чешка кухня, но често са претъпкани, а и цените са много завишени. Опитайте се да намерите ресторант в тиха странична улица, далеч от тълпите или се ослушайте за чешка реч, за да се насладите на уютната, традиционна атмосфера на местата, които посещават чехите. Пробвайте чешки специалитети като гулаш, пържено сирене или svíčková, ястие, което се състои от мариновано филе от говеждо месо и кнедли в гъст сметанов сос. 

Триделник

Традиционен сладкиш с произход от унгарскоезичния регион Трансилвания, триделникът обикновено се сервира топъл и гарниран с прах от захар, ядки или канела. Това вкусно лакомство е направено чрез увиване на сладко козуначено тесто около дървена или метална пръчица, печене на открит огън и периодично поръсване със захар или канела. Дори само гледането как се приготвя този сладкиш е завладяваща гледка, а дори няма да споменавам вкусния аромат, който се носи. Обичайна улична храна в Прага, която лесно можете да намерим по сергии, отворени по площадите и главните улички. 

Бира

 Бирата в Чехия е религия! Същност чехите пият най-много бира на глава от населението в света. 

В пивоварната на Старопрамен

Един от най-популярните видове бира в света идва от Пилзер, град на около 40 мили южно от Прага, така че опитването на пилзер бира в Прага е задължително! Живата бира е друго нещо, което определено трябва да опитате в Прага! Големите пивоварни разпространяват собствена бира и като се има предвид чистият обем, който се консумира. Живата бира е непастьоризирана бира в охладени стоманени резервоари, инсталирани директно в кръчми. Тези бири са само на няколко дни, имат срок на годност до три седмици, в страната, където бирата е национална култура обаче, това е е никакъв проблем! 

Хард Рок кафе Прага

 Прага е известна с бурния си нощен живот. Феновете на клубове ще се радват да научат, че градът е дом на най-големия музикален клуб в Централна Европа: Karlovy lázně. Той има пет етажа, всеки от които свири различен музикален стил.
Hard Rock Cafe Прага е чудесен вариант за любителите на рок музика или тези, които са в настроение за нещо малко по-спокойно. Отделете си време не само за някое мохито, но и за да разгледате експонатите, Hard Rock Cafe Прага е едно от най-големите в Европа и е разположено в историческа сграда. Кафето се намира в сърцето на стара Прага на по-малко от 50 метра от известния площад на Стария град.

Били ли сте някога в Прага? Оставете любимите си места в града в коментарите по-долу!

Поздрави и усмивки,

Лили

Ако статията ви е харесала, споделете я, за да достигне до повече хора.