Любим Созопол, морски мечти

Созопол, перлата на Южното ни Черноморие е любима на мнозина! Откривам късчета от историята на древната Аполония, докато се разхождам по калдаръмените улици на Стария Созопол. Там, където под клоните на смокиновите дървета, се подават от всеки двор, а гларусите и шума на вълните допълват романтиката, Стария Созопол и неповторимата му атмосфера печелят сърцето ми за пореден път.

Созопол и старите къщи

В сърцето на Созопол се намира Стария град, който е архитектурен и археологически резерват с  над 180 възрожденски созополски къщи. Именно те пазят приказната атмосфера на едно отминало време . Старинната архитектура с възрожденските къщи в типичен морски стил, построени през XVIII и XIX век и запазили до голяма степен автентичния вид. Типичните созополски къщи са с каменни основни и дървен обков на горните етажи, а повечето от тях са паметници на културата.

На брега на морето е къщата на Курдилис, в която днес се помещава Етнографският музей, който можете да разгледате, ако ви е интересно да научите повече за бита и културата на местните хора в миналото.

Историята на града

Навярно повечето хора са чували, че Созопол е един от най-старите градове в пределите на България. Градът възниква още по време на гръцката колонизация на Черно море в началото на І хил. пр. н. е. Така древните гърци основават на мястото на днешен Созопол древногръцка колония с името Аполония, в чест на гръцкия бог Аполон, покровител на изселниците, но тъй като имало много градове с това име, местните добавили и „понтика“, което в превод от гръцки означава Черноморски.

След приемането на християнството за официална религия в Римската империя през IV век християнството и в стремежа да се заличи името на езическия бог Аполон, името на града е променено на Созополис –  в превод от гръцки „градът на спасението“.

Южната крепостна стена

За богатата история на града свидетелстват многото археологически разкопки, които срещаме, докато се разхождаме из старите улички, но може би най-известни и интересни са останките от Южната крепостна стена, която ограждала древен Созополис.

Интересна е историята за случайното откриване на останките от крепостната стена на Созополис. Те са разкрити при разрушаване на стара къща, на чието място щяло да се построи нова. При последвалите археологически разкопки са открити доста запазени основи на средновековната крепостна стена, която обикаляла града, правоъгълна наблюдателна кула и кладенец със сладководна вода.  

Sozopol-25.jpg

Руините на стар византийски манастир

При разкопките на крепостните стени, археолозите попадат и на руините на манастира Св. Николай Чудотворец, който можете да видите непосредствено до крепостните стени и действащият храм "Св. Св. Кирил и Методий". В руйните на манастира археолозите откриват императорски печат  на  византийския император Василий II Българоубиец, който подсказва че манастирът е бил под покровителството на византийските императори.

Живописният нос Скамний

Ако се разхождате из старите улички, не пропускайте да посетите най- североизточната точка на Созопол, където се намира нос Скамний. От него се открива невероятна гледка към морето и близките острови!

Оказва се, че от дълбока древност този живописен и ветровит нос е място за свещенодействия. Археолози откриват останки от антично светилище, посветено на античната богиня Деметра и дъщеря й Персефона, както и  Средновековен манастир “Свети Апостоли”.

На разходка с лодка около Созопол и островите наоколо

Созополското пристанище по залез слънце

Незабравими залези

Може би едно от любимите ми преживявания в Созопол е разходката с корабче около града и близките острови. За радост това лято отново имах удоволствието да се насладя на разходка по залез слънце и да се насладя на красотата на Созопол от морето, а двата делфина, които за кратко се присъединиха към разходката в залива, бяха истински подарък!

Нека ви разкажа малко повече за островите в акваторията на Созополския залив!

Остров Свети Иван е най-големият остров. За разлика от остров Света Анастасия край Бургас, остров Свети Иван  е все още див и неурбанизиран, все пак можете да си организирате плаването до него. В миналото обаче, островът е бил оживено място, за това свидетелстват откритото тракийско светилище и и раннохристиянска базилика, а по-късно и манастир, посветен на Свети Йоан Претеча, чийто мощи са открити при археологически разкопки. В църквата“Св. Св. Кирил и Методий” в Стария Созопол и до днес се пазят мощите на Св. Йоан Кръстител, открити при разкопките на остров Св. Иван.

Островите Свети Иван и Свети Петър край Созопол

Остров Свети Петър

Съвсем близо до остров Свети Иван се намира остров Свети Петър, който в миналото е бил част от по-големия остров, но с времето се е отделил. Известен е и като „Островът на птиците“. Така го видяхме и ние по време на разходката с яхта по залез слънце, когато хиляди птици бяха накацали на острова.

Остров Свети Кирик и Юлита

Островът превърнат в полуостров

Другият остров, който няма как да не видите, е „Свети Кирик и Юлита“, свързан със Созопол чрез изкуствен вълнолом изграден през 1927 г. Той представлява полуостров и до скоро е бил военна зона, но свободният достъп все още е забранен за граждани. Прочетох, че при разкопки на полуострова са открити останки от древен храм на Аполон, на когото в миналото са се кланяли хората, и на чието име е бил наименован древния град Аполония Понтика.

Къде да хапнем в Созопол

Търсенето на вкусно място за хапване и въобще кулинарните изживявания са важна част от всяко едно пътуване за мен! Ето защо търсенето на вкусна и прясна морска храна в Созопол е важна част от цялото преживяване. Нека ви споделя няколко вкусни места, които ми харесаха и бих препоръчала (впечатленията са от края на май и началото на юни 2021г.).

Бистро Ел Греко – частица от Гърция в Созопол

Това беше първото заведение, където хапвахме в Созопол това лято. Оказа се истинско попадение! Ресторантът се намира на крайбрежната алея до Южната крепостна стена, а част от масите са разположени буквално над морето. Посрещнаха ни с типичното гръцко гостоприемство, а Чарли веднага получи купичка с вода. Макар мястото да напомня гръцки стил и част от менюта да беше в тази насока (вкусно ), има какво да опитате прясно и свежо от Черно море. Савридът беше пресен и много вкусен, а мидите натюр бяха едри и точно както ги обичам -  с бяло вино и копър. Съчетано с морската гледка и любезно обслужване, нямаше какво повече да се желае!

Ресторант Урания – време за кулинарни преживявания

Подобни са препоръките и за ресторант Урания! Освен красивата морска гледка, ресторантът може да се похвали и с чудесно и по-различно меню, което направи изборът на само няколко неща наистина труден! Салатите бяха наистина вкусни, както и пастата с морски дарове, а тарабата беше поднесена с панирани маслинки и в морска мида. За съжаление нямам снимки на храната, но от сервитьорът разбрах, че освен а ла карт менюто  се предлага и дегустационно меню за любителите на кулинарни преживявания, така че бих се върнала отново тук, за да опитам!

Далян Чайка – ресторант с история

Ресторант Далян Чайка, разположен в непосредствена близост до къмпинг Каваци, е другото място, което ви препоръчвам да не пропускате, ако сте наблизо! Далянът или както на някой места казват талян е неподвижно съоръжение за риболов, което се състои се от вертикално разположени във водата мрежи. Ако се загледате в морето, можете да видите мрежите, разположени в морето точно пред Далян Чайка, ето защо тук наистина е място, където можете да се насладите на прясна вкусна сезонна риба! Аз хапнах сафрид, миди по няколко различни рецепти и тарама, но морските изкушения далеч не са само това. А гледката през деня е просто невероятна!

Ресторантът има интересна история. Оказа се, че това е заведението на Миташки от култовия български филм „Оркестър без име“ с актрисата Катето Евро. Ресторантът е съществувал на това място повече от 60 години, а през 1966г. е прекръстено на Далян „Гагарин“ след посещение на известния руски космонавт. По-късно заведението е затворено, а преди няколко години е върнато отново към живот, за да предложи прясно морско меню и невероятна морска гледка към морето и къмпингите Каваци и Смокиня.  

Плажовете на Созопол

Разбира се, освен за приятна разходка, Созопол е любимо място и за плаж на мнозина! Ще ви споделя накратко за плажовете около Созопол, защото вярвам, че повечето от вас са ги посещавали многократно! Централният градски плаж на Созопол се простира между стария град и нос Харманите. Тук се намира любимият ми бар Елвис, който е чудесто място за плажни коктейли през деня и парти вечер.

Къмпингите “Каваци” и “Смокиня” се намират от другата страна на полуостров Буджака и нос Агалина и се простират на повече от 2 км плажна ивица. Ако се отбиете на плаж там, не пропускайте бар Куче и куче, който предлага чудесни коктейли, а освен това е dog-friendly както самото име подсказва. Аз ще се върна там с Чарли още това лято!

Къмпинг Градина

Плажовете на юг

На юг от Созопол се намира плажната ивица на къмпинг Златна рибка, която неусетно прелива в къмпинг Градина и стига чак до Черноморец.

Плажът Златна рибка е много спокоен, а морето плитко и кристално синьо.

Плажът на къмпинг Градина е пословичен с баровете и дневните и нощни партита цяло лято, но наблизо са също Джанка дел мар, където можете да хапнете наистина вкусно, и още един любим бар – бар Ботаник със страхотна морска гледка!

Санта Марина Созопол

Къде да отседнем?

Следващият логичен въпрос е къде да отседнем, а опциите в Созопол и района са безкрайни - от стари автентични къщи в Стария град, до модерни вили и хотели в Буджака. Искам да препоръчам едно място, което на първо място избрах, защото беше pet-friendly и въпреки че бях първоначално резервирана, доста ми хареса - вилно селище Санта Марина. Студиото ни беше на партерен етаж и от терасата лесно излизахме направо в двора на комплекса. С куче е супер! Препоръчвам, а сутрешните разходки с Чарли из комплекса бяха истинско удоволствие.

Вилното селище е разположено сред борова гора и много зеленина, съчетани със спираща дъха морска панорамна гледка! Самият комплекс от вилички се намира на около 2 км северно от Стария град на Созопол и се налагаше винаги да се придвижваме с кола, но смятам, че си заслужаваше лекото неудобство да не сме на пешеходно разстояние от ресторантите и Стария град.

Поздрави и усмивки,

Лили

Ако статията ви е харесала, споделете я, за да достигне до повече хора.