Тревненско пиво по белгийска рецепта

Знаете ли, че в Трявна може да опитате жива бира по белгийска технология, но с типично български вкус? Бирата се прави буквално пред очите на посетителите в Бирария Трявна.

Ще откриете пивоварната в центъра на Трявна на улица “Ангел Кънчев“ 7. Съвсем близо до Старото школо и с панорамна гледка към Гърбавия мост и Часовниковата кула. Хубава бира и красив пейзаж, какво повече му трябва на човек?

Как се ражда идеята

Посреща ни Тодор Петров - нашият домакин, който се занимава с производството на бира и менажирането на дегустационната зала, тук в Трявна. Развежда ни из производствената зала и ни разказва историята на пивоварната, който отваря врати преди повече от 12 години. Идеята на създателя Luc, на чието име е кръстена бирата, е да се направи пивоварна, която да предлага висококачествена бира на място за жителите и гостите на малкия възрожденски град.

Пивоварната в Трявна е втората „микропивоварна“, която отваря врати у нас. Крафт-пивоварните представляват „малки, независими и традиционни“ предприятия за производство на нетрадиционна бира. Бирарията е член на Асоциацията на независимите пивовари- малки пивоварни, които произвеждат бутикова бира в България. Макар списъкът с бирарии да не е дълъг, то във всяка една от тях си заслужава да се опита крафт-бира, която се предлага, ни разказва с гордост нашия домакин.

Крафт-бира

Бира, която е без консерванти, истинска, чиста. Няма и добавен въглероден двуокис, затова е изключително лека за пиене. Натурална бира без пастьоризация и изкуствена филтрация, защото всичко това води до промяна на вкуса и качествата.

Истинската бира трябва да се съхранява на студено, под налягане, тъй като няма никакъв консервант вътре, който да я стабилизира.

Съставките и рецептата

Единствените съставки в бирата са вода, малц  (ечемик), хмел за  горчивина и аромат и мая, т.е. дрождите, които предизвикват ферментацията в живата бира. Използват се различни видове малц за различните бири - пинзелски малц- основата на всяка една бира. В кехлибара се използва кара, който дава карамелен привкус, а в тъмната бира - тъмен малц, който дава препечения вкус и тъмен цвят на бирата. Различните бири съдържат пропорции от три до пет вида малц, които използват в производството.

Освен основните съставки, в тях се добавят традиционни местни съставки. В тъмната бира се слага чубрица като деликатен послевкус.

Рецептите са баланс между български и белгийски вкус и традиции. Белгийците са изключителни майстори в пивоварството,  те са фантазьори, когато става въпрос за бира - експериментират с аромати и вкусове, самата бира е доста по-силна, от 6 градуса нагоре. Докато българинът обича по-традиционния вкус, защото е по-консервативен в предпочитанията си.

Бирите в пивоварна Трявна са микс между белгийска рецепта и оригинален белгийски малц и български традиционен вкус.

Производственият процес 

Началото започва от мелницата, в която малцът се смила, след което се слага във варачната система. В нея се слага вода,  смления малц и при определена температура започва обработката. Получава се каша, тя се прехвърля в друга машина, където тази каша образува собствен слой филтър, от където се оцежда пивната мъст. Пивната мъст се връща в първия съд и се стартира процеса на варене на бирата при температура до 106 градуса. Тогава се получава био захаряване, добавят се подправките за аромат. След това течността се оставя да се успокоят, да се утаят твърдите частици и след това бирата се оставя за ферментация в специален съд. 

Това е моментът, в който към бирата се добавя маята. Дрождите предизвикват процеса на ферментация и образуват естествена газировка, която при живите бири е по-лека от масовите бири, но се получава единствено при естествено ферментиране на бирата. 

Самата ферментация трае 7 дена, когато започва отделянето на дрождите, които се утаяват на дъното на съда. Именно този процес е много съществен за вкуса и аромата на бирата. Дрождите условно умират при охлаждането, бирата узрява, след което се прехвърля в съдове за съхранение, които я охлаждат и поддържат.

Целият процес се случва при строго определени температури, за да се спази рецептата и технологията на производство. Крайният резултат е чист натурален продукт!

Дегустацията

Освен да се разходим из пивоварната и да се запознаем с процеса на производство, е време и да опитаме прочутата бира. В момента тревненската пивоварна предлага четири вида жива бира - светла, кехлибарена, тъмна и плодова. За всеки вкус по нещо. Цветовете им се получават в зависимост от използвания вид малц.

Започваме по ред- светла бира – с цвят на старо злато, подчертан аромат, перфектен баланс между горчивина и плътност, както я описват нашите домакини. За мен тя е лека лятна бира и чудесно питие за през деня или в ранния следобед. Продължаваме с Кехлибар, бирата, която най-много ме впечатли с карамеления си привкус. Разбира се, цвят на искрящ кехлибар и лека, деликатна горчивина, която е едва доловима.

Тъмната бира за предстоящите студени месеци е приятна смесица от висококачествен тъмен и препечен малц в комбинация с традиционната българска подправка чубрица. Мекият карамелен вкус е последва от аромата послевкуса на чубрицата по особено деликатен и ненатрапчив начин. Накрая е плодовата бира с натурален плодов сок от праскова, освежаващ финал на едно наистина интересно бирено пътешествие в Трявна.

Макар да съм посещавала Трявна няколко пъти, не знаех за бирарията. Посетихме Пивоварната в Трявна по покана на хотел Калина Палас, заедно с други травъл блогъри. Нашите любезни домакини ни въвлякоха в това бирено приключение и повярвайте ми не е задължително да сте запален фен на бирата, но това място определено ще ви хареса. На мен вече ми е любимо!

 Поздрави и наздраве,

Лили

Ако статията ви е харесала, споделете я, за да достигне до повече хора.