Lilyana Uzunova

7 дни и 7 плажа на остров Крит

Lilyana Uzunova
7 дни и 7 плажа на остров Крит

Има места, които просто пленява сърцето. Места, които бих посещавала отново и отново. Остров Крит определено е едно от тези магични морски места. Само за един час полет и човек попада на райско кътче, където гръцкото спокойствие и безгрижие веднага ме обзема, а вкусната морска храна и невероятните морски гледки ме карат да мечтая почивката да не свършва.

Първият път, когато посетих Крит, беше само за няколко дни, а миналото лято се върнах отново за седмица. Ако и вие планирате да отскочите до този прекрасен остров, ето няколко препоръки за плажове в западната част на острова.

  1. Фаласарна (Falasarna)

Само на час път от Ханя, градът, където бяхме отседнали, се намери един чудесен плаж с голяма плажна ивица и чудесен плажен бар с освежаващи коктейли. Тук е едно от местата, където можете да се насладите на страхотен залез, ако не бързате да си тръгвате от плажа и обичате да се наслаждавате и на последните слънчеви лъчи на плажа.

Въпреки че безспорно плажът, известен с розовия си пясък е Ерафониси, тук също можете да се насладите на фин розовеещ пясък и кристална тюркоазена вода.

2. Елафониси (Elafonisi)

Елафониси е един от най-любимите ми плажове на острова, въпреки че пътят от Ханя до там минава през планината и си е направо предизвикателство за шофьорите. Намира се само на около 80 км, но преминава през планината, където пътят е осеяв в спирала от завои и тунели.

Розовият плаж Елафониси е емблематичен за Крит! Розовият оттенък на пясъка се дължи на минатюрните частици от черупки на рапанчета и миди.

Плажът представлява малък остров с пясъчна коса и плитка лагуна, където водата е много топла и с красив тюркоазен цвят. В основната си част плажът е с чадъри и шезлонги е доста пълен с туристи. Ето защо ви съветвам да минете през лагуната, която е съвсем плитка, на места достига максимум до 1 метър, и да отидете в другата част на плажа, където можете да се насладите на красотата и спокойствието на това място необезпокоявани.

 

3. Синята лагуна Балос (Balos Lagoon)

Синята лагуна на остров Крит

Балос със сигурност е най-сниманият и известен плаж на остров Крит! Още през 2019 ви разказах в блога за този невероятен плаж.

Има два начина да стигнем до Балос: по шосе и по море.

Първият път избрахме да стигнем до там с кола, като първоначално се движихме по магистралата до Кесамос, а след това продължихме по „черен път“, който въпреки че е само 8 км отнема почти час каране и ни отвежда до паркинг, от където се открива спиращата дъха гледка на лагуната, разположена на полуостров Тигани. Слизането до плажа е още около 20 минути по вкопани в склона каменни стъпала, но повярвайте ми гледката е толкова великолепна, че ще минете разстоянието неусетно.

Вторият път обаче решихме да стигнем до Балос един от корабите, които тръгват от пристанището на Кисамос, които акостират на Балос за няколко часа. Така за втори път успяхме да се насладим на красивата лагуна и то по един по-различен ъгъл. Естествено няма да ви лъжа, че корабът беше пълен със стотици туристи и това определено не е начинът да се насладите на спокойствие на Балос, но пък пътят с кораба до плажа ни откри страхотни морски гледки към живописните огромни скали.

На връщане корабът ни спира на малък остров Gramvoussa, където водата е направо кристално чиста. Пейзажът е впечатляващ, а плажът на острова е украсен от останките на разбил се в миналото кораб. На най-високата точка на острова, на върха на стръмна скала се намират останките на крепост, която е построена от венецианците през XIV век, когато Крит е бил под венецианско управление.

Грамвуса и Балос са резервати за диви животни и местообитания със зашеметяваща природна красота, включени в европейската инициатива Натура 2000.

4. Джорджополис (Georgioupolis)

Георгиуполис се намира на 40 км източно от Ханя и на 20 км западно от Ретимно и един доста обикновен плаж на фона на останалите живописно плажове, но причината да го споделям с вас е  много дългата пясъчна плажна ивица.

В селото има и малко живописно рибарско пристанище и малъск параклис Агиос Николаос, който е построен в морето. Белият параклис е построен върху малко скалисто островче в средата на морето и е посветен на Свети Николай, закрилник на мореплавателите. Преживяхме малко приключение, за да стигнем до параклиса, тъй като скалите, образуващи пътя до него, са с неправилна форма и често хлъзгави. Въпреки това си заслужава да се разходите там.

5. Сейтан Лимания (Seitan Limania) и плажа Ставрос, но не съвсем

Виещата се ивица вода изглежда сякаш врязана във високите скали. А името идва Seitan Limania от в превод от турски и гръцки означава „дяволско пристанище“. Има много теории откъде идва името, но по всяка вероятност бурните води са взимали не малко жертви и това е причината плажът да се нарича така. Другото име, с което е известен плажът е Стефану, кръстен на параклиса Агиос Стефанос, който е кацнал отстрани на пътя.

Сейтан Лимания е сравнително труднодостъпен и доста див. Пътят до там е изключително стръмен и виещ се последните няколко километра. Слизането от паркинга до самия плаж отнема около 10-15 минути, бъдете внимателни и по възможност със затворени обувки. Малката ни количка под наем доста се изтормози по пътя наобратно.

Плажната ивица е съвсем малка и освен много туристи, компания ще ви правят и дивите планински кози.

Следващият плаж, който е съвсем наблизо е плажа Ставрос. Тук е снимана прословутата сцена със сиртакито от филма Зорба гъркът. Заслужава си да го видите, но определено не е най-доброто място за плажуване. По препоръка на собственика, в чиято къща бяхме отседнали се запътихме към малко плажче в съседния залив.

Малък и спокоен плаж, разположен до стара мраморна кариера съвсем близо до основния плаж Ставрос. Тук не е много претъпкано в сравнение с плажа Зорба и определено е много по-приятно! На самия плаж има малко заведение Sunset Cafe, където хапнахме за обяд.

6. Плажът с палмите - Превели (Palm Beach или Preveli Palm Beach)

Превели е добил популярността си заради тропическия пейзаж на мястото. Пътят за плажа отново преминава през живописно жрело. Оставяме колите на голям паркинг и следва около половин час спускане под жаркото слънце. Топло е, но гледката е прекрасна! Дори и не искам да мисля за пътя на обратно и изкачването, което ще ни очаква накрая. А и Крит за пореден ден ни показва, че до най-хубавите плажове пътят не е лесен, но си заслужава!

Палмовата гора на плажа Превели е дом на красивата палма Феникс Теофраст, рядък вид палмово дърво. Този вид палма се среща само на няколко от гръцките острови Крит ( плажовете Вай и Превели), Нисирос, Карпатос, Кос и Санторини и в момента е на изчезване.

Мястото е защитена зона и няма чадъри и шезлонги, но можете да се възползвате от сянката на дървета на плажа, а малкото барче на плажа предлага вкусен дакос и студена бира, така че на практика има достатъчно удобства, за да не липсва нищо на това райско кътче.

Не пропускайте да направите разходка по поречието на реката под сянката на палмовите дървета. Чувството е неповторимо!

 Другият известен плаж, заобиколен от палмова гора е плажът Вай. Плажът се намира на източния бряг на Крит, но за съжаление така и не успях да го посетя, защото разстоянието е доста голямо за ден.

7. Аги Апостоли, Ханя  (Agii Apostoli Beach)

Този плаж се намира само на 10-тина минути от Стария град на Ханя с кола и един от 30-те плажа със Син флаг на острова – „синият флаг“ е основният маркер за чистота на водата и крайбрежието.

Същност Agii Apostoli (или в превод от гръцки Светите апостоли) са два плажа, разположени от двете страни на малък полуостров с борова горичка и живописен параклис на Светите апостоли, на които целият район носи името.

Полуострова  има ориентация, която предпазва плажовете от случайни ветрове на северния бряг на Крит и са идеалното място да се насладим на тихо и спокойно място, когато в тази част на острова е ветровито и морето е бурно.

Ханя - любов от пръв поглед

За мен Ханя беше любов от пръв поглед – още при първото посещение на Крит, Ханя ме плени с очаро венецианското пристанище, стария град и щипка ориенталска нотка.

Историята на Ханя датира още от времето на минойската цивилизация, а през вековете през много народи остават своя отпечатък върху Ханя. Римляните превземат града през 69 г. пр. н. е. и впоследствие той преминава във владение на византийците. По-късно арабите окопират, докато венецианците установяват контрол над региона района през ХIII век.

Един интересен микс от старо и ново, днешиния оббик на Ханя е интересна смесица от различни епохи и култури.

За критската храна с любов!

Храната в Крит е изпълнена с интензивни средиземноморски вкусове. Критската диета - пресни, здравословни съставки като риба, морски дарове, козе или агнешко месо, зеленчуци и плодове, отглеждани на острова. Всички съставки в менютата са сурови или приготвени възможно най-просто – на скара или на фурна. Разбира се основна съставка в крутската кухня е зехтинът. Близо една трета от производството на зехтин в Гърция е съсредоточена именно на отров Крит.

Няколко вкусни заведения в Ханя:

- MIXALHS - Тази таверна е разположена на крайбрежната алея и също ни беше препоръчана от сомственика на къщата, където бяхме отседнали. Опитайте Критска вместо стандартната гръцка салата, защото е с местното сирене мизитра. Октоподът беше много крехът и вкусен, приготвен на грил. Имаха и никак не лоша селекция от вино, а за узото е повече от ясно!

- Рибена таверна Ta Neoria - Още едно заведение, разположено на крайбрежната алея. Тук опитах страхотни пълнени пикантни калмари, а имат и чудесна селекция с местни вина.

- Още една таверна Kavouras - Това беше първият ресторант, в който седнахме още първата вечер, но платото с морските дарове беше едно от най-добрите, които съм яла на старото пристанище.

- Kritamon Wine Restaurant - Невероятно място и храната оправда очакванията за по-интересен прочит на критската кухня. Ресторантът е специализиран в местни вина и ще ви помогнат да изберете подходящо вино, за да комбинирате с вечерято по най-добрия начин.

- PALLAS - Последната вечер запазихме маса в едно заведение, което се намира в типична неокласическа сграда на пристанището на Ханя. На последния етаж има страхотна тераса с изглед към фара на венецианското пристанище! Препоръчвам да отидете там по залез слънце. Цените са по-високи от средните, но си заслужава да се поглезите с гастрономическо изживяване, което предлагат.

Не пропускайте да опитате дакос! Това е най-разпространеното предястие на Крит. Ще намерите дакос във всяко меню в Ханя. Основата му е от твърд сухар, който е поръсен със зехтин и сок от нарязани домати, които се поръсват с риган и ксиномизитра - осолено бяло местно сирене, което е просто страхотно!

Различните видове саганаки от морски дарове също са много популярни в Крит. Саганаки предполага метода на готвене, който е в тиган с основа от зехтин, сос от пресни домати, чесън и ароматни билки като риган и босилек. Не пропускате саганаки от скариди и миди саганаки.

Крит е един от най-големите производители на вино в Гърция и опитахме няколко много добри вина. Розето на винарна Karavitakis Winery, разположена в село Понтикиана, Ханя, беше моя абсолютен фаворит. Лиатикото е местен червен сорт грозде от остров Крит с интензивен аромат на диви горски плодове и чудесно се комбинира с морска храна.

Крит е един от най-големите производители на вино в Гърция и опитахме няколко много добри вина.

Гръцкото гостоприемство за десерт

Отзад-напред, но нека не пропускаме и закуската! До къщата, където бяхме отседнали имаше страхотна пекарна - To Artopolion, където всяка сутрин се наслаждавахме на прясно изпечени закуски. Сладки или солени, но задължително пълнени с критски сирена като мизитра или малака. Сарикопитаките са малки пържени сладкиши със сирене, гарнирани с мед и канела. Богацата пък е пълна сяйчен крем и канелена захар. Маратопита е вкусен пай, който се предлага из целия остров, а съставките му включват спанак, киселец и пресен лук.

Къде бяхме отседнали?

Къщата, която наехме беше реновирана стара венецианска къща от XVII век, разположена в най-старата част на Ханя, само на две минути от пристанището и на пешеходно разстояние до крайбрежната алея и всички заведенения. Любезният домакин Алекс не спираше да ни помага с препоръки за плажове и вкусни заведения за хапване, като дори се обаждаше да ни запази маса. Алекс има няколко различни студиа и апартаменти под наем. Можете да ги откриете в Booking като Kasteli Studios & Apartments и Casa Kasteli. Имаше и паркинг, така че да не се притесняваме къде да оставим колите, защото паркирането в старата част на града е наистина сложно.

А най-хубавата част от престоя беше романтичното дворче с дървета и цветя, където всяка сутрин пиехме кафе, а вечер се събирахме на чаша вино/узо.

Крит е прекрасно място за почивка с някои от най-красивите плажове в Гърция и уникален природен пейзаж, този регион е пълен с невероятни места за разглеждане и съм сигурна, че пътят отново ще ме отведе на Крит!

Поздрави и усмивки,

Лили

Ако статията ви е харесала, споделете я, за да достигне до повече хора.