По калдъръмените улички на Трявна

Обичам да посещаваме Трявна - един от най-автентичните, уютни и романтични градчета у нас.

DSC_5716.jpg

Град, попит с история и аромат на кафе на пясък, Трявна ни предлага една разходка в епохата на Възраждането по запазените автентични калдъръмени улички. Минаваме по Гърбавия мост, тръгваме по улицата на занаятите и се отправяме към по-интересните забележителности в града.

Даскаловата къща и майсторския облог

Къщата носи името на своя собственик – уважавания търговец  Христо Даскалов. Интересна е историята около строежа на къщата, в който участвали най-добрите майстори  от Балкана -станала къща за чудо и приказ . По Гергьовден, когато била готова, Христо Даскалов поканил първите си гости, сред които и по-старият  майстор, когото наричали Димитър Ошанеца с по-младият – Иван Бочуковеца.

За съжаление снимки вътре не ми бяха разрешени да направя...

Развел ги домакинът из къщата и споделил на своите гости, че ще украси къщата с мрамор, както било модерно в чужбина. Когато го чул, по-възрастният майстор се възпротивил и поискал от домакина той да украси новата къща с дърво. Като го чул, младият майстор не се стърпял и казал, че също ще украси къщата с дърво и то не по-лошо от майстор Димитър Ошанеца. Стопанинът на къщата помислил и предложил всеки майстор да украси по един таван, а всички гости да решат чие майсторство е по-голямо.

Започнали още на следващия  ден и 6 месеца неуморимо творили, всеки майстор сам за себе си, далече от погледа на другия.  Когато приключили, стопанинът на къщата поканил всички присъстващи от нощта на облога.

Първо се запътили към стаята, в която работил младият майстор, а на тавана ги очаквали жарките лъчи на юлско слънце. Всички гости ахнали и признали в един глас майсторството на младия майстор. Но когато отишли в другата стая, ги очаквало още по-голяма красота – слънце, а след лъчите му старият майстор вплел венец от цветя. Опитът, ступан с годините на възрастният майстор надделял, но тази история останало прочута, за да напомня за таланта на славните тракийски майстори резбари.

Старото школо

Старото школо в Трявна е едно от първите български светски училища, построено през 1839 г, в мрачните времена на османското иго. Първоначално обучението се е водило по взаимоучителната метода. Това ще рече, че по-големите и по-знаещите деца са помагали на по-малките.

През 1845г. В тревненското старо школо учител става Петко Славейков. По негово време настъпили много промени в учебния процес и се поставило началото на ново развитие на учебното дело в града. Именно той въвел класното образование и нови предмети като пеене по ноти, рисуване, гимнастика, естествени науки и не на последно място писмено и говоримо турски, гръцки и френски език. Той целял българчетата да получават достойно на европейското образование. Започнали първите дарения на книги за училището. Първо от Васил Априлов, а в последствие и от всички тревненски майстори, които са работи из България, Русия и Влашко. Те носили книги, които са се подреждали в общата стая на даскалото- първата обществена библиотека с демократичен принцип на достъп – книгохранителницата в Старото школо.

Часовниковата кула и Гърбавият мост

Часовниковата кула е може би най-известната забележителност на Трявна, символ и ориентир във всяка разходка из Трявна. Построена през далечната 1814 г., кулата е запазила и до днес автентичния си вид. Век и половина по-късно към часовниковия механизъм е добавен магнетофон, благодарение на който всяка вечер точно в 22:00 часа зазвучава песента „Неразделни“ по текст на Пенчо Славейков.

Другият емблeмaтичeн cимвoл нa Трявнa е Гърбавият мост, пострoeн  прeз 1844-1845г. Но защо тревненци го наричат така? Легендата е стара и много проста. Преди много години на мястото на сегашния мост имало стар дървен мост, но при поройни дъждове реката прииждала и често го събаряла. Затова тревненци решили да построят мост от камък, който да устои на водата. Поверили строежа на виден и опитен архитект, който направил моста сводест и силно изгърбен в средата, както били строени някогашните римски мостове, за да минава водата спокойно, когато реката приижда. Заради кривата си форма местните хора започнали да го наричат Гърбавият мост, какъвто останал в историята и до днес.

Улицата на занаятите

От площад „ Капитан Дядо Никола“ минаваме през Гърбавия мост се озоваваме на пъстрата улицата на занаятите.  По нея може да надникнем в работилницата за цървули, дюкяните, в които се правят дърворезби, керамика, иконопис и ръчни бижута от злато и сребро. В занаятчийските ателиета наблюдавахме автентичните технологии, по които са работили майсторите преди повече от век.

Тревненската школа може да се похвали с върхови постижения в три от най-красивите занаяти- дърворезбарство, зографство и строителство. Освен тях, тревненци са изкарвали поминъка си в миналото още с грънчарство, кожухарство и кожарство, ножарство, бижутерство, бакърджийство и  др.

В шекерджийницата и Възрожденското кафене надолу по улицата опитахме кафе на пясък и пестил, известен още като габровски шоколад, традиционни за този регион.

Къща музей „Славейкови“

Посещението в къщата музей „Славейкови“ е една своеобразна разходка из историята на рода Славейкови. Едно от най-значимите и дейни семейства, допринесли за литературата, науката, културата и политиката у нас.

Петко Славейков е титанът на Българското възраждане. Неговата роля на будител, както в църковното дело, така и в литературата, културата и учебното дело. Роден във Велико Търново, Петко Славейков става помощник-учител едва на 16 години и за 6 години обикаля почти цяла Северна България като учител. През 1849 г.  Славейков идва в Трявна и няколко години по-късно се жени за Ирина Райкова от Райковия род. Бащата на Ирина им подарява малката къща, която днес е известна като Славейковата къща в Трявна. Тук се раждат всичките им 9 деца и в къщата семейството живее цели 23 години преди да се изсели от Трявна.

Освен обиколка на първия и втория етаж на къщата, уредничката на музея разказва на кратко за Петко Славейков и историята на семейството във Трявна. Наследниците на Петко и Ирина Славейкови заемат челни позиции в обществения, културния и политически живот на страната ни. Първото им дете е Иван, който  в последствие активно участва в политическия живот на България. Той става народен представител в  IV  Народно събрание, а по-късно и министър на просвещението.  Семейството има две дъщери – Донка и Пенка. Донка помага на майка си в домакинската работа и в отглеждането на другите деца.Тя се омъжва и дори й кумуват Петко и Екатерина Каравелови.  За втората дъщеря сведенията са доста оскъдни. Тя умира при раждането на първото й дете, което в последствие е осиновено от Донка.

Синът им Рачо Славейков участва в Българската армия и взима участие в боевете на Шипка и в Сръбско-българската война. А за следващото им дете Райчо Славейков, казват, че е най-талантливото от всички деца, но умира от менингит на едва 17-годишна възраст. Според мнозина, ако бе останал жив, щеше да надмине по творчество и успехи баща си и брат си Пенчо.  Другото им дете Христо, върви по стъпките на баща си и брат си Иван и също се захваща с политика и след години става министър на правосъдието. Пише също статии и фейлетони, насочени предимно към социалната несправедливост.

DSC_5821.jpg

Пенчо Славейков

е големия творец на модернизма в родната култура. Той е предпоследното дете на семейството, роден е тук, във Трявна. На 17 години, когато семейството живее вече в Пловдив, Пенчо отива да кара кънки над замръзналата р. Марица, но ледовете се пропукват и той пада в ледените води на реката. В следствие на дългия престой в ледената вода, той получава парализа, говорът му е затруднен, движи се с бастун, но това е пречи на великия талант да твори и да се развива.

Завършва в Лайпциг литература и философия. Прави едни от най-добрите преводи на Пушкин, Шекспир, Хайне, Гьоте и прави световната литература достъпна за българския читател. Става директор на Народния театър и по-късно на Народната библиотека, но е подложен на нечувано унижение от тогавашния министър на културата Бобчев.  Обиден, Славейков напуска България и се установява в Италия, където през 1912 умира. В годината в която почива го предлагат за нобелова награда за поемата „Кървава песен“, но не успява да я дочака и почива на край езерото Комо, където и до днес се намира неговия гроб.

Не пропускайте да опитате тревненско пиво по белгийска рецепта

DSC_5753.jpg

Пивоварната с панорамна гледка към Гърбавия мост и Часовниковата кула, където се произвежда крафт бира по оригинална белгийска рецепта, определено е от местата, които не са за изпускане в Трявна!

Разглеждаме производствената зала благодарение на любезните домакини, които ни разказват за историята на пивоварната, отворила врати преди повече от 12 години. Идеята на създателя белгиецът Luc, на чието име е кръстена бирата, е да се направи пивоварна, която да предлага висококачествена бира на място за жителите и гостите на малкия възрожденски град. След дегустацията на 4 вида жива бира се уверяваме, че наистина е успял да реализира целта си! В момента тревненската пивоварна предлага четири вида жива бира - светла, кехлибарена, тъмна и плодова с вкус на праскова. За всеки вкус по нещо.

Започваме по ред- светла бира – с цвят на старо злато, подчертан аромат, перфектен баланс между горчивина и плътност, както я описват нашите домакини Продължаваме с Кехлибар, бирата, която най-много ме впечатли с карамеления си привкус.  Продължаваме с тъмната бира, подходяща за студени месеци. Тя е приятна смесица от висококачествен тъмен и препечен малц в комбинация с традиционната българска подправка чубрица. Тук разбирачите на бира биха били напълно щастливи да завършат дегустацията, но ние продължаваме с един последен плодов вкус – плодова бира с праскова. Едно леко и определено женско питие, което повечето дами харесаха и високо оцениха.

Повече за дегустацията в Пивоварна Трява можете да прочетете в статията ми, посветена на Тревенско пиво по белгийска рецепта.

Кога да посетим Трявна

Трявна е дестинация за 4 сезона! Когато и да решите да я посетите, няма да сбъркате. Музеите и улицата на занаятите са отворени целогодишно. Всеки сезон тук има своето очарование и може би най-хубаво е, ако успеем да посетим Трявна през различните сезони. За мен особено любимо време е есента, когато всичко е обагрено в златно.

Къде да отседнем в Трявна

Посетихме Трявна по покана на хотел Калина Палас, заедно с други травъл блогъри. Но това далеч не е причината да ви препоръчам именно това място, където можете да отседнете в Трявна. Тук можете да съчетаете почивката и възрожденската атмосфера с приятно Спа и релакс изживяване в комбинация с невероятна гледка към старата част на Трявна. Хотелът е pet-friendly и няма да скрия колко приятно очарована останах от отношението им към Чарли, защото не само ни посрещнаха радушно с кучо, но и ни настаниха в удобна стая на първия етаж, от която директно се излиза на двора. А зеления двор се оказа любимото място, не само на Чарли, но и за мен, защото следобедните часове успях да послушам аудио книга и да се насладя на чаша капучино. Райско, нали?

В старата част на Трявна има множество стари къщи, които са превърнати в къщи за гости и семейни хотелчета. Където и да изберете да отседнете, ви препоръчвам  да запазите нощувката си поне няколко седмици предварително, особено за престой през почивни дни или национални празници, тъй като градът бързо се пълни.

В Трявна може да разгледате още:

  • Скулптура "Свобода или смърт" извезването на въстаническото знаме с думите "Свобода или смърт", разположен само на метри от Даскаловата къща.

  • Райковата къща – един шедьовър на тревненската възрожденска архитектура.

  • Къща музей Ангел Кънчев- родната къща на революционера Ангел Кънчев.

  • Вкопаната църква “Свети Архангел Михаил”, за която разказват, че е построена на мястото на стара църква със същото име още от Калояново време.

  • Музея на азиатското и африканско изкуство – малък музей, близо до общината, който се каня да посетя следващия път в Трявна.

Накрая искам да ви разкажа и за една прекрасна инициатива на Надето от https://traveler-diary.com/, тя прави колекционерски пъзели на български забележителности - страхотни идеи за подарък или за спомен от любима посетена дестинация.

Един от най-красивите и пъстри пъзели е именно този от Трявна, наречен “Символите на Трявна“ с невероятна гледка към двете най-известни забележителности - Часовниковата кула и Гърбавия мост.

Поздрави и усмивки,

Лили

Ако статията ви е харесала, споделете я, за да достигне до повече хора.