Венеция: спомени за карнавала и красивите забележителности

Венеция: спомени за карнавала и красивите забележителности

Карнавалът във Венеция е най-известният карнавал с маски в историята и един от най-старите фестивали, отбелязвани ежегодно в света. Венецианският карнавал се провежда всяка година през февруари  - започва около две седмици преди „Пепеляната“ сряда и завършва на Масления вторник, известен още като Дебел вторник (Martedi Grasso на италиански), с което се поставя началото на Великденския пост.

Всяка година хиляди туристи пристигат във Венеция, за да се любуват на разкошните костюми и маски, дефилиращи по улиците и площадите.  С усмивка си спомних за карнавалното ми пътешествие във Венеция преди няколко години. Затова ще ви разкажа за маските и хилядите дефилиращи с пъстри костюми, за изпълнения с любопитни погледи площад Сан Марко, за чудната история на карнавала и за всички онези красиви кътчета на Венеция, които открих.

Историята на карнавала във Венеция

В миналото по време на карнавала улиците на Венеция били пълни с хора, носещи маски. Именно маските им позволявали да защитят своята идентичност и да премахнат всякакви социални различия. В продължение на няколко седмици всеки може да бъде такъв, какъвто е искал да бъде - бедняци, смесващи се с аристократи на маскираните им балове, Казанова или мъже, облечени като жена в костюми.

Първите писмени свидетелства за карнавала във Венеция датират още от 13-ти век. Смята се обаче, че традицията за карнавала е започнала още през 1162 г. с честването на победата над Улрих II Тревенски, патриарх на Аквилея, древен римски град в Италия.

Последните два века обаче не са никак славни за Венецианският карнавал. Карнавалните тържества са забранени за повече от 200 години! А традицията за карнавала е възобновена чак през 1979 г. след два века война и смут, когато правителството връща традиционните празненства.

Карнавалът, хората и маските

Магията на карнавала придава на Венеция очарователна атмосфера. Маскирани хора изпълват улиците с усмивки и смях, а в целия град се усеща празничната атмосфера, накъдето и да се обърнете. Символ на венецианския карнавал, венецианските маски представляват същността на фестивала, уникални за света и могат да бъдат многообразни: елегантни, изискани, страшни или загадъчни. Маските са това, което прави Венецианския карнавал толкова уникален!

Ежедневните паради на костюмирани хора са едни от най-добрите безплатни събития във Венецианския карнавал и са идеални за възможности за снимки. Ежедневно съревнование за най-оригинален костюм се провежда на сцената на площад Сан Марко всеки ден и всеки маскира е поканен да дефилира пред жителите и гостите на града.

Можете лесно да си купите маска за няколко евро от някой от малките магазини, които са колонизирали всеки ъгъл на малките улиците на Венеция. В центъра на града обаче занаятчийски ателиета все още правят на ръка маски, така както са ги изработвали майсторите преди векове.

Ето и няколко лесни стъпки как да познаем оригиналните венециански маски:

  • Оригиналната венецианска карнавална маска не се чупи, тъй като е направена от хартиено маше на няколко слоя.

  • Маската има определена форма, но не толкова твърда, колкото пластмасовите маски, които ще откриете на всеки ъгъл.

  • Усещането, когато сложите маската на лицето е меко, леко и приятно за носене. Представете си, че трябва да ги носите цяла нощ на танци в някой от венецианските дворци.

  • Цената е друго нещо, по което лесно ще се ориентирате. Нали не очаквате някой да продава ръчно направени маски само за няколко евро?

Да похапнем Frittelle

Frittelle по време на Венецианския карнавал

Традиционните сладки

Карнавалът във Венеция е известен с много неща, но не пропускайте да опитате Frittelle. Това  са сладки топчета (подобно на понички ) от меко пържено тесто със стафиди и кедрови ядки (те също могат да бъдат пълнени с крем), докато галани (наричани още chiacchiere или кростоли) са плоски тестени изделия, пържени и покрити с пудра захар.

В града на любовта не трябва да забравяме за любовта към храната! Защото италиаците наистина си ги бива в това! Венеция предлага богато разнообразие от местни специалитети. Седнете в някоя тратория (техните ресторантчета) с маси на тротоара до един от големите канали, наслаждавайте се на прясна риба, паста или разбира се прочутите италиански пици.

Аква Алта – високата вода, която превзема Венеция

По време на фестивала, празничното настроение е превзело улиците, а маскираните хора са за всеки ъгъл, но не така ни посрещна Венеция… В превод от италиански acqua alta означава висока вода. Високата вода беше заляла ниските части на града като площад Сан Марко, където ни оставя корабчето за първи път във Венеция.

Всяка година Венеция е под вода поне няколко пъти. Това е изцяло природно явление и се дължи на приливите в комбинация с ветрове и големи вълни. Ветровете пречат на изтичането на водата и тя достига до някои райони на града. Разбира се климатичните промени и топенето на ледниците допринасят за тази ситуация. Други, никак не натурални явления също допринасят за високата вода, която залива Венеция. Например изкопаването  на дълбок канал в лагуната за преминаването на петролни танкери, също е увеличил дебита на вода в лагуната.

Когато морското равнище започне да се повишава, звучат сирени, които алармират населението, а след това властите поставят няколко платформи с пътеки в основните наводнени зони, така че туристите и местните жители да могат да се разхождат, без да се намокрят. През тези дни жителите не напускат домовете си без гумени ботуши. За да се разхождаме из улиците на Венеция, трябваше и ние да се сдобием с гумени ботуши.

Площад Сан Марко - по улиците на Венеция, когато водата се отдръпна

Площадът Сан Марко носи името на патрона на града. Това без съмнение е сърцето на Венеция и въпреки че е един от най-малките квартали, в него се намират повечето забележителности на града. Красивата часовникова кула краси площада, а погледите ни се приковават от чудния часовник, който показва различните зодиакални значи спрямо тяхното разположение на нощното небе във всяко едно време от годината. Камбанарията пък се извисява в пейзажа на града на повече от 100 метра. Това е най-популярният туристически район, а по време на карнавала, площадът прилича на истинско море от хора и маски.

Дворецът на Дожите

За да избягаме от високата вода и дъжда навън, решихме да прекараме първия следолед във Венеция в известния дворец на Дожите, управниците на Венецианската република.

За да разгледаме двореца и богатите му колекции са ни необходими поне няколко часа, за да му се насладим истински. Най-голямата и впечатляваща зала в целия дворец е Залата на големия съвет, където на заседания над 2000 благородници предлагали и обсъждали законите на Венецианската република. В Залата на Съвета на десетте пък заседавал Върховни съд. От залата, където се разглеждали делата, осъдените през дълъг коридор били отвеждани към моста на въздишките, а от там към тъмниците.

Venice-DSC_0465.jpg

Мостът на въздишките

Базиликата Сан Марко

Базиликата Сан Марко е незабравима! С уникална фасада и истински впечатляващи фрески отвътре, базиликата е едно от местата, които небива да пропуснем във Венеция! Базиликата е интригуваща комбинация от различни архитектурни и художествени стилове. Тя е своеобразно свидетелство за богатството и мощта на република Венеция в миналото.

Ако искате да посетите и музея на горния етаж, трябва да се изкачите по стръмно и тясно каменно стълбище, но по мое мнение усилието абсолютно си заслужава!  Пред очите ни се разкрива красотата на площада от високо, както и цялата лагуна на длан.

След като се насладите на уникалната гледка, която се открива от балкона на катедралата, забелязахме три бронзови коня. Те са копие (оригиналните са в музея вътре в базиликата). Те са били превзети от Венеция на хиподрума на Константин в Константинопол, като част от плячката на войната след кръстоносния поход (1204 г.). След това бяха поставени на фасадата на базиликата, като символ на освободена Венеция, тъй като конете са свободни от сбруя.

Разходка по Канале Гранде

Разходката ни по Канале Гранде започва от жп гарата Санта Лучия, последното място, до което можете да стигнем с кола, а в нашия случай с влак от Трентино. От тук нататък единствения транспорт са гондолите, частните моторни лодки и туристическите корабчета (вапорето), с които ще се движим ние през следващите четири дни.

Канале гранде разделя Венеция на две части, които са единствено свързани помежду си от три моста: Скалци, Риалто, Конституцията  и Академия. Най-известният канал във венецианската лагуна се вие в S-образна форма почти 4 км и свършва пред площад Сан Марко. Покрай канала сякаш подредени, стоят стотици красиви сгради – дворци, резиденции и красиви църкви.

Venice-DSC_0664.jpg

Мостът Риалто

Построен само за 3 години, дълго време мостът Риалто бил единственият мост, свързващ двете части на Венеция. Частично покрит, мостът е дом на магазини за сувенири и спирка на множество туристи. Ако искате да му се наследите, трябва да се отправите към моста в късните часове на вечерта, когато тълпите отдавна са си отишли или да минете отдолу с лодка като се насладите на красотата му от водата.

Елегантни аристократи от 18-ти век превземат Caffe Florian

Най-старото кафене не само във Венеция, но и в Европа е разположено съвсем близо до площад Сан Марко. Със столетната си история, кафене Флориан е посрещало стотици световноизвестни личности като Гьоте, Байрон, Казанова, Русо, Чарлз Дикенс, Ърнест Хемингуей , Пруст, Модилияни и много други.

Истински музей, който пази красиви фрески и тавани, автентични мебели от дърво и мрамор. Интериорът на кафене Флориан е повече от впечатляващ и бързо ни пренася в отминали времена. Затова спомагат и гостите, облечени в старинни костюми, на съседната маса.

Venice-DSC_0095.jpg

Катедралата Санта Мария делла Салюте

Масивна и красива, с богато украсена фасада със скулптури на светци, катедралата Санта Мария дела Салюте е построена в знак на благодарност към Божията майка след избавлението от чумата.

Катедралата Сан Джорджо Маджоре

Една по-малко известна катедрала, но също толкова интересна е катедралата  Сан Джорджо Маджоре, построена в класически ренесансов стил на едноимения остров. Вътрешността на църквата за разлика от тази на катедралата Сан Марко е много светла, с масивни ангажирани колони богато декорирани стени с бяла повърхност. От кулата до катедралата се открива прекрасна гледка към площад Сан Марко, катедралата Санта Мария и пристанището.

Нова тихо и вълшебно място бързо забравяме тълпите от туристи, които срещнахме по-рано през деня на площад Сан Марко. Църквата и прилежащия манастир на остров Сан Джорджо Маджоре принадлежат на бенедиктински монаси, които в миналото основават първия манастир на същото място.

Бурано – цветният остров на дантелата

Този цветен квартал на Венеция е съставен от 4 малки островчета, а за да стигнем до него хващаме специално туристическо корабче от площад Сан Марко, което след 20-30 минути акустира на Бурано. По която и уличка да поемете рано или късно ще се озовете пред църквата Сан Мартино – единствената църква, издигната на острова.

Къщите с цветни фасади привличат погледите ни дори в мрачното дъждовно време. Според легендата рибарите познавали дома си дори в гъстата мъгла, която покрива лагуната, благодарение на ярките цветове, с които са боядисани. Всяка къща е боядисана в точмно определен цвят, който не се повтаря с никоя друга. Ако пък жителите пожелаят да променят цвета на фасадата си, трябва да изпратят писмена молба за разрешение до градската управа.  

Освен с ярко боядисаните фасади на къщите, островът е известен с буранската ръчно плетена дантела – занаят, западен от векове. Красивата дантела прилича на морска пяна, а изработката дори на малко каре или кърпичка от дантела изисква множество усилия и време.

Мурано - островът на стъклото

Островът е известен с финото си майсторско стъкларско изкуство. Майсторите-стъклари се установяват на острова след като са изгонени от Венеция, поради множеството пожари, причинени от пещите, където нагорещяват стъклото. Векове по-късно Мурано продължава да е дом на това великолепно изкуство, а майсторите стъклари са сред най-почитните граждани на острова.

Улиците на Мурано са изпълнени с малки и кокетни магазинчета с предмети от цветно стъкло. Лесно ще познаете ръчно изработените стъклени предмети по надписа Vetro Artistico Murano, доказващ автентичността и произхода.  Докато се разхождаме из уличките надникваме в едно от ателиетата, където пред очите ни  „се издухва“ стъклен съд.

Венеция - родният град на на Казанова, е плаващият град на любовта и романтиката. Венеция е като пъзел от малки мостове, канали и тесни улички. Да, във Венеция ще откриете от всичко по много! Романтика, смях, фестивални маски и много влюбени погледи! Надявам се съвсем скоро улиците на Венеция отново да се изпълнят с хора, а догодина на площад Сан Марко отново да дефилират стотици хора с красиви костюми.

Защото  както казва  Труман Капоти "Венеция е като да изядете цяла кутия шоколадови бонбони наведнъж."

Поздрави и усмивки,

Лили

Ако статията ви е харесала, споделете я, за да достигне до повече хора.